Chroń swoje dane, kampania

Dowód osobisty potwierdza naszą tożsamość i obywatelstwo. Co może się stać, gdy wpadnie w niepowołane ręce? Jak zachować się w sytuacji, gdy zgubimy ten dokument? Poznaniacy mogą się tego dowiedzieć dzięki akcji edukacyjnej Nieskradzione.pl

– Dowód osobisty to znacznie więcej niż tylko plastikowy dokument. To zbiór danych, cennych także dla złodziei. Dlatego należy go w sposób szczególny chronić – przekonuje Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych.

Warto pamiętać, że wraz z dowodem złodziej kradnie dane, dzięki którym może próbować osiągnąć korzyści majątkowe. Dowód może posłużyć do wynajęcia mieszkania, zaciągnięcia kredytu, założenia fikcyjnego konta lub dokonania zakupów przez Internet.

O swój dowód osobisty warto zacząć dbać już w momencie odbioru dokumentu w urzędzie. Trzeba zawsze “mieć go na oku”. Pod żadnym pozorem nie można oddawać dowodu osobistego w zastaw, na przykład w wypożyczalniach sprzętu.

Mając na uwadze rosnącą skalę zagrożeń związanych z kradzieżą tożsamości, Biuro Informacji Kredytowej wraz Komendą Główną Policji prowadzą od 2015 roku ogólnopolską akcję edukacyjną Nieskradzione.pl. Celem akcji jest uświadomienie Polakom, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości.

Co rozbić w przypadku utraty dowodu osobistego?

Pierwszy i najważniejszy krok to zastrzeżenie dokumentu tożsamości. Trzeba to zrobić szybko. Dlatego warto aktywować dostęp do bezpłatnej usługi zastrzegania dowodu osobistego online poprzez portal www.bik.pl i dzięki temu, w razie potrzeby, błyskawicznie wyłączyć dowód z obiegu. Po kilku minutach informacja z BIK trafi do Systemu Dokumenty Zastrzeżone ZBP, w którym uczestniczą wszystkie banki w Polsce, Poczta Polska oraz operatorzy telefonii komórkowej. Wówczas już nikt nie będzie mógł potwierdzić tożsamości kradzionym dowodem.

Należy pamiętać, by utratę dowodu osobistego zgłosić w urzędzie gminy, aby urząd unieważnił poprzedni dokument i przyjął wniosek o wyrobienie nowego.  

Jeżeli zachodzą podejrzenia, że dowód został skradziony, to dodatkowo należy powiadomić o przestępstwie najbliższą jednostkę policji.

Wszystkie potrzebne informacje  znajdują się na stronie www.nieskradzione.pl – to zbiór uporządkowanych porad i podpowiedzi oraz proste patenty na bezpieczeństwo na co dzień. Zainteresowani znajdą na stronie m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju.