Rynek IT i praca programisty w Poznaniu

Dla wielu branża IT obrosła mitem, że to miejsce tylko dla tzw. „geeków”, stereotypowych programistów w koszulach w kratę i okularach, którzy od najmłodszych lat poświęcają swój wolny czas na zgłębianie tajemnej wiedzy kodowania. Czy można inaczej? I po co powstały akademie programowania?

Programiści… na celowniku

Według mediów branżowych obecnie aż 9 na 10 pracodawców boryka się z trudnościami w zatrudnieniu specjalistów w branży IT (wg. www.itwiz.pl). Dodatkowo, programista to jeden z najlepszych zawodów w 2017 roku, a firmy niemal konkurują między sobą w walce o pozyskanie pracownika w tym obszarze. To dla rozważających pracę w IT idealny moment, co doskonale potwierdzają statystyki akademii programowania Software Development Academy. Około 80% absolwentów po kursach programowania, które są przeznaczone dla osób nie posiadających w tej kwestii doświadczenia, znajdują pracę na stanowisku młodszego programisty w maksymalnie 3 miesiące po zakończeniu zajęć. Niektórzy znajdują pracę… jeszcze w jej trakcie!

Kursantów i absolwentów akademii Software Development w skutecznym poszukiwaniu pracy wspiera aktywnie Absolvent Success Manager w SDA – Martyna Broda, która ma na swoim koncie wiele sukcesów i “podopiecznych”, ceniących sobie jej zaangażowanie i wysoki poziom wsparcia merytorycznego. Z racji swojego doświadczenia jako rekruterka w branży IT wie, jak pomóc kandydatom skrócić czas poszukiwania pracy, jak zaprezentować się oraz przygotować do rozmów i negocjacji tak, aby wyjść z nich “zwycięsko”.

Alternatywa dla studiów

Jeśli studia traktować jako przepustkę do specjalistycznej wiedzy otwierającej drzwi do pracy w zawodzie – akademia programowania, taka jak Software Development Academy, to dobra alternatywa. W stosunkowo krótkim, aczkolwiek intensywnie spożytkowanym czasie, daje możliwość podjęcia pracy na stanowisku młodszego specjalisty.

Patrząc na stawki oraz ścieżki kariery programistów, należy mieć świadomość, iż koszt kursu prędko się zwraca (koszt za godzinę nauki to około 23 zł). Nauka trwa zaledwie parę miesięcy, więc dla osób nastawionych na dynamiczny rozwój i konkretne, pożądane na rynku pracy umiejętności, to strzał w dziesiątkę. 

Czy 4-5 miesięcy wystarczy na zmianę branży?

Software Development Academy szkoli przyszłych programistów już od 3 lat. Dzięki swojemu doświadczeniu wie, że praktyczny wymiar zajęć jest najważniejszy i najbardziej skuteczny. Odbywają się one z trenerami praktykami, w czym m.in. dopatrywać się można sukcesu takiej formy nauki.

Obecnie akademia oferuje możliwość nauki w aż 11 miastach, w tym właśnie w Poznaniu. Kursy odbywają się stacjonarnie i trwają około 4-5 miesięcy. Tryb wieczorowo-zaoczny pozwala wszystkim, nawet pracującym za dnia, w krótkim, ale intensywnym czasie, przygotowywać się do zmiany branży bez konieczności przerywania pracy.

Opinie uczestników kursów Java oraz Java+Android

Co sądzą o poznańskim kursie jego uczestnicy? Paulina Paprzycka, Project Manager w Software Development Academy zadała kilka pytań Tomkowi uczestniczącemu w kursie Java oraz Mateuszowi, który niebawem ukończy zajęcia Javy i Androida. 

PP: Co najbardziej podoba się Wam na kursie?

Tomasz: To, co jest najlepsze moim zdaniem w kursie, to ludzie, którzy biorą w nim udział. Zarówno trenerzy, jak i uczestnicy. Mam okazję uczyć się i zdobywać wiedzę od profesjonalistów oraz zawsze mogę liczyć na pomoc oraz motywację od koleżanek i kolegów z grupy.

Mateusz: Nie ma dnia w którym nie dowiedziałem się czegoś nowego. Sytuacja, w której patrzę wstecz na siebie sprzed kursu i porównuję z tym, co potrafię zaprogramować dzisiaj… Daje to ogromną satysfakcję.

PP: Tomek, dlaczego akurat Java? 

Tomasz: Miałem wcześniej kontakt z językiem C++ i C# – kursy internetowe/studia . Moja historia z Javą dopiero się zaczyna, ale widzę ile frajdy daje mi rozwiązywanie zadań, tworzenie czegoś nowego dzięki sile swojej wyobraźni i logicznego myślenia.   

PP: Mateusz, w Twoim przypadku wybór padł na Javę i Androida. Skąd taka decyzja?

Mateusz: Przypadek. Jednak przypadek z serii tych, z których należy się tylko cieszyć. Dzisiaj mam możliwość tworzyć aplikacje, których będą używać moi znajomi i które, dzięki rewolucji “internetu rzeczy”, mogą być instalowane na milionach różnych urządzeń.

PP: Czy Waszym zdaniem kurs to dobra inwestycja w przyszłość?

Tomasz: Wystarczy wejść na dowolny portal z ogłoszeniami pracy, aby zobaczyć jak duże zapotrzebowanie jest na programistów znających ten język. Niezależnie od języka programowanie daje nam możliwość rozwoju własnych pomysłów, myślenia w inny, niekonwencjonalny sposób. Pozwala nam na bycie Georgem Lucasem, a nie Luke’m Skywalkerem 🙂

Mateusz: Zdecydowanie tak! Przed rozpoczęciem kursu świat programistów wyobrażałem sobie, jak pochodzący ze słynnego zdjęcia czterech informatyków siedzących przy stoliku i odzianych w gustowne sweterki. Już w pierwszym tygodniu kursu odwiedziliśmy wraz z prowadzącym targi pracy, podczas których zobaczyłem, jak naprawdę wygląda świat programistów i… totalnie się nim zauroczyłem. Dziś nie wyobrażam sobie nie programować. Bez kursu byłoby to niepomiernie trudniejsze, jeśli nie niemożliwe.

PP: Tempo nauki jest spore, niejednokrotnie wymaga poświęcenia. Jaka jest atmosfera podczas kursu?

Tomasz: W czasie kryzysu, niechęci, pewnego rodzaju wypalenia, zawsze przypominam sobie, że to JA sam podjąłem taką decyzje, że zostanę programistą. Niezależnie od tego, jak dobrego trenera będę mieć, jeśli nie poświęcę czasu i sił na to, by każdego dnia stać się lepszym, to nie osiągnę założonego CELU. Na całe szczęście na zajęciach mamy silnie motywującego trenera oraz ekipę, z którą się zaprzyjaźniłem i dbają o to, bym nie zostawał w tyle.

Mateusz: 15 różnych historii – od muzyka po masażystkę psów, od barmana po budowniczego mostów. A jednak te 15 historii potrafiło stworzyć grupę z Atmosferą przez wielkie A. Grupę, do której każdy wnosi coś niezwykle ważnego, a gdy przychodzą słabsze dni, ofiarowuje wzajemne wsparcie. Nie mogło być lepiej!

Rynek IT i praca programisty w Poznaniu

Wiemy, jaka jest sytuacja globalnie i w Polsce, a jak wygląda to w Poznaniu? Poznański rynek — chociaż nie tak duży, jak w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu — jest nastawiony przede wszystkim na Javę. Obecność takich firm jak PSI, JCommerce, Cognifide lub Capgemini dostarcza wielu miejsc pracy, oraz wielu różnych wyzwań. Jesteśmy więc — jako programiści — w bardzo komfortowej sytuacji, możemy niekiedy przebierać w ofertach pracy. Oferty spływają nie tylko z „podwórka”. Normą jest kontakt z rekruterami zagranicznymi, oferującymi zlecenia zarówno na miejscu, w innym kraju, jak i zdalnie” – komentuje Szymon, trener w Software Development Academy w Poznaniu.

Branża IT różni się od innych pod względem podejścia do wykształcenia. Oczywiście, dobrze jest je mieć, jednak jego brak nie stoi na przeszkodzie karierze. Jako programista bez formalnego wykształcenia mogę potwierdzić, że nigdy nie miałem przez to żadnych przykrych sytuacji, nigdy nie odczułem, że jakieś drzwi są przede mną z tego powodu zamknięte. Od wykształcenia ważniejsze są umiejętności oraz doświadczenie. Pracowitość również jest pożądaną cechą programisty. Technologie rozwijają się w tak wysokim tempie, że sama chęć nie pozostania w tyle za światem wymaga ciągłego doskonalenia i otwierania się na nowinki technologiczne

Szymon trener Software Development Academy w Poznaniu

Paulina Paprzycka z SDA zapytała o to również Adama Larssona, współwłaściciela Make My Mind, firmy partnerskiej Software Development Academy: “Poznań jest z jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków w Polsce – zarówno pod względem kulturalnym, przemysłowym, jak i technologicznym. Może się pochwalić najniższą stopą bezrobocia 1,8%!

W ostatnich latach rynek IT w Poznaniu przeżywa czas prawdziwego prosperity i ma świetne prognozy wzrostu na najbliższe lata. Specjaliści IT są potrzebni niemal w każdej branży. Warto dodać, że aktualnie w Poznaniu znajduje się ponad 4000 firm, w których wykwalifikowani specjaliści mogą znaleźć zatrudnienie. Wiele tutejszych korporacji planuje podwojenie zatrudnienia w swoich działach IT i R&D w perspektywie najbliższych kilku lat. Rynek pracy jest więc bardzo chłonny

Adam Larsson

Niestety specjalistów brakuje i chyba nie jest to już zaskoczeniem dla nikogo. Firmy prześcigają się w oferowanych wynagrodzeniach i proponują naprawdę szeroką gamę benefitów pracowniczych. Inwencja pracodawców w tej materii potrafi zaskakiwać, pojawiają się już nie tylko ścianki wspinaczkowe w biurze, wolne „ustawowo” piątki, a nawet służbowe kabriolety do użytku pracowników

dodaje Adam Larsson

Spróbuj swoich sił!

Jeśli do tej pory nie miałaś/-eś styczności z programowaniem lub ogólnie z branżą IT i ciekawi Cię, czy to coś dla Ciebie – skontaktuj się z akademią programowania Software Development Academy: www.sdacademy.pl.

Najbliższy kurs Java startuje 4 lipca: http://sdacademy.pl/lista-kursow/javapoznan/