Spór wokół Festiwalu Malta trwa. Minister Kultury i dyrektor Festiwalu wydali oświadczenia

Tegoroczny  Festiwal Malta to jeden z tematów, który żyje nie tylko Poznań, ale  także całe środowisko kulturalne. Minister Gliński odmówił  dofinansowania imprezy, mimo, iż Ministerstwo podpisało z Festiwalem  trzyletnią umowę na dotację, ponieważ uznał, że “wnioskodawca naruszył warunki umowy zawartej z MKiDN” angażując w przedsięwzięcie reżysera Olivera Frljića. Dyrektor Festiwalu odpowiada, że nazwiska kuratorów były znane już przy składaniu wniosku.

Minister  Gliński w wydanym wczoraj oświadczeniu dostępnym na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdza i uzasadnia  swoją decyzję dotyczącą odmówienia dotacji dla tegorocznej edycji  Festiwalu. Jako argument, podaje niewywiązanie się z umowy przez wnioskodawcę.

“We wniosku Fundacji Malta zapewniano, że jest to „inkluzywne wydarzenie społeczno-artystyczne, włączające odbiorcę w dialog i działanie, otwierające go na doświadczenie sztuki”. Tymczasem dokonania i wypowiedzi Olivera Frljića, kuratora tegorocznej edycji, mające miejsce już po zawarciu umowy, stoją w jaskrawej sprzeczności z takim założeniem. “

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego

Minister podaje przykłady kontrowersyjnych sztuk, których reżyserem był Frlijć, w tym m.in. niedoszłą premierę “Nie-boskiej Komedii” w Starym Teatrze, „Naszą przemoc, waszą przemoc” na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy i „Klątwę” w warszawskim Teatrze Powszechnym. Zdaniem ministra, reżyser “zraża dużą część społeczeństwa do instytucji teatru“, co może prowadzić do konfliktu “znacznej części publiczności” z teatrem i zniechęcić do udziału w Festiwalu, co oznacza, że wnioskodawca nie wywiązuje się z umowy zawartej z Ministerstwem, dlatego wydarzenie nie otrzyma w tym roku dofinansowania.

“Jednocześnie deklaruję gotowość do dokonania zmian harmonogramowych w finansowaniu imprezy i przyznania wskazanych środków w latach przyszłych, pod warunkiem przestrzegania umowy oraz braku zagrożeń dla norm społecznych, kulturowych i obyczajowych.”

czytamy w oświadczeniu ministra Glińskiego

Michał Merczyński, Dyrektor Malta Festival Poznań, odpowiedział dziś politykowi wydając kolejne oświadczenie. Dyrektor przypomina, że nazwiska kuratorów oraz program imprezy były zawarte w składanym wniosku.

“Nazwiska obu kuratorów 27. edycji Malta Festival Poznań – Olivera Frljica oraz Gorana Injaca a także szczegóły przygotowanego przez nich programu zostały zawarte we wniosku dotacyjnym złożonym przez Fundację Malta w listopadzie 2015 r. na podstawie którego w marcu 2016 r. zatwierdził Pan decyzję o przyznaniu dotacji dla Festiwalu w latach 2016-2018. Kierowane przez Pana Ministerstwo posiadało więc całkowitą wiedzę o roli i zakresie współpracy Malty z Oliverem Frljicem co najmniej od marca 2016 r., tzn. trzy lata po niedoszłej premierze „Nie-Boskiej komedii” w Starym Teatrze w Krakowie.”

Michał Merczyński, Dyrektor Malta Festival Poznań

Mereczyński podkreśla także, że to właśnie otwartość i wielowymiarowość imprezy przyciągają i budzą zaufanie publiczności. Zaznaczył, że w programie przewidziano szereg “bezpłatnych, otwartych dla wszystkich grup wiekowych, wyznaniowych i etnicznych wydarzeń Malty”, w tym m.in. warsztaty, spektakle, projekcje filmowe, fora dyskusyjne i pokazy artystyczne.

Na koniec swojego oświadczenia, dyrektor Festiwalu zaprasza ministra do Poznania, aby mógł on osobiście przekonać się, jak wygląda impreza, ponieważ “doświadczenie, zwłaszcza w sztukach performatywnych, jest najlepszym źródłem wiedzy i rewizji własnych przedsądów.