Poznań miastem bezpiecznym dla zagranicznych studentów?

Poznań chce być miastem bezpiecznym nie tylko dla stałych mieszkańców, ale także dla zagranicznych studentów, którzy do stolicy Wielkopolski przyjeżdżają po naukę. Podczas posiedzenia zespołu Study in Poznań dyskutowano o zjawisku dyskryminacji wobec obcokrajowców studiujących w naszym mieście.

Podczas spotkania podsumowano pierwsze sześć miesięcy 2017 roku. Udział wzięli w nim przedstawiciele poznańskich uczelni, policji i miasta. Omówiono m.in. przypadki agresji wobec obcokrajowców, a także sposobie walki z nietolerancją.

Według badań z zeszłego roku, 70% badanych studentów zagranicznych czuje się w Poznaniu bezpiecznie. 10% odpowiedziało negatywnie.

“To czy następni studenci będą chcieli tu przyjeżdżać w dużej mierze zależy od relacji bliskich, którzy już tu byli. Na naszą reputację wpływają nawet jednostkowe incydenty, które rujnują nasze wysiłki”

Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom

O reputacji miasta wspomniał także zastępca prezydenta miasta, Mariusz Wiśniewski, który podkreślił, że sytuacji przyglądają się także potencjalni inwestorzy, którzy później podejmują decyzję o lokalizacji swojej inwestycji.

Obecny na spotkaniu zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu, mł. insp. Rafał Pawłowski powiedział, że odsetek przestępstw popełnianych w mieście przeciwko obcokrajowcom nie zalicza się do najwyższych w kraju. Na ok. 30 tysięcy wszystkich przestępstw w ciągu roku, 307 było wymierzone przeciw osobie spoza Polski. Większość z nich to kradzieże lub oszustwa. Nie ma jednak statystyk, które odpowiedziałyby na pytanie, ile z ofiar stanowili studenci. Funkcjonariusz podkreślił także, że wiele przestępstw popełnianych z nienawiści, w tym również na tle rasowym i narodowościowym, ma miejsce w Internecie.

Naczelnik Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, asp. sztab. Mikołaj Banaszyk powiedział także, że wykrywanie sprawców jest utrudnione m.in. przez to, że poszkodowani często nie zgłaszają tego typu przestępstw policji.

Pełnomocnik Rektora UAM ds. równego traktowania, prof. Robert Kmieciak przypomniał, że ważne jest również przeciwdziałanie stereotypom, które często są przyczyną niechęci czy nienawiści.

“Z najnowszych badań wynika, że 75% Polaków nie widzi tutaj miejsca dla migrantów. Atmosfera polityczna i retoryka z nimi związana, mogą nam przysporzyć pracy”

prof. Robert Kmieciak, pełnomocnik Rektora UAM ds. równego traktowania