Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania – wręczenie wyróżnień dla zasłużonych już dziś (Transmisja)

Już dziś odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której zostaną wręczone Honorowe Obywatelstwa osobom, które swoim działaniem przysłużyły się Poznaniowi i Polsce, Tytuł Zasłużonych dla Miasta, a także Nagrody Prezydenta Miasta Poznania: Artystycznej, Naukowej i Sportowej. Transmisję na żywo będzie można oglądać na naszym portalu już od godziny 12:00.

Uroczysta sesja Rady Miasta co roku odbywa się w Dniu Patronów Poznania – świętych Piotra i Pawła. Tego dnia wręczane są wyróżnienia i nagrody dla osób i instytucji, którym Miasto wyraża wdzięczność i uznanie za ich działalność. Transmisję na żywo z tego wydarzenia będzie można oglądać na naszym portalu już od godziny 12:00.

Honorowe Obywatelstwo nadawane jest za wyjątkowe zasługi dla Poznania i Polski. W tym roku, tytuł zostanie przyznany prof. Hannie Kóćce-Krenz, która swą działalnością archeologiczną i naukową przyczyniła się do wielu odkryć związanych z historią zarówno grodu poznańskiego jak i początków państwa polskiego. Prowadzony przez nią zespół odkrył rezydencję pierwszych Piastów z drugiej połowy X wieku, a także palatium Mieszka I, co wskazało, że dotychczasowe wyobrażenia historyków co do tych miejsc były błędne.

Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania przyznawany jest zarówno osobom jak i instytucjom za szczególne zasługi dla miasta. W 2017 roku tytuł przyznano:

– Jerzemu Hamerskiemu, w uznaniu za wieloletnią pracę pedagogiczną
– prof. Markowi Jemielitemu, w uznaniu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kardiologii i transplantologii
– prof. Wojciechowi Mullerowi, w uznaniu dla wieloletniej pracy akademickiej i osiągnięć artystycznych
– prof. dr. hab. Janowi Skuratowiczowi, w uznaniu dla osiągnięć naukowych w badaniu nowożytnej architektury rezydencjonalnej i promowaniu wiedzy o architekturze i historii Poznania
– Caritas Archidiecezji Poznańskiej, w uznaniu za zasługi dla pełnej poświęcenia posługi charytatywnej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności dotyczącej osób bezdomnych

W tym dniu nastąpi także uroczyste wręczenie Nagród Prezydenta Miasta Poznania.

Nagroda Artystyczna została przyznana Jackowi Kulmie, za dorobek rtystyczny w dziedzinie fotografiki i “wybitne osiągnięcia na polu twórczej dokumentacji i promocji życia teatralnego i artystycznego Miasta Poznania”.

Laureatem Nagrody Naukowej został prof. UAM dr hab. Robert Pietrzak za jego cykl prac na temat “wykorzystania i zastosowania materiałów węglowych i polimerowych w ochronie środowiska”.

Nagroda Sportowa, w kategorii Najlepsza Zawodniczka, zostanie wręczona Monice Michalik, zapaśniczce reprezentującej WKS Grunwald Poznań, która aż sześciokrotnie stawała na podium mistrzostw świata, a także zdobyła brązowy medal podczas ubiegłorocznych XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

W kategorii Najlepszy Trener wyróżniony został Mateusz Gucman, który sam przez lata zdobywał medale jako zawodnik, a od 2010 roku pracuje w WKS Grunwald Poznań jako trener.