Poznań wspiera cudzoziemców chcących mieszkać w stolicy Wielkopolski

Pomimo ataków na osoby niepolskiego pochodzenia, do jakich dochodzi w mieście, obcokrajowcy w Poznaniu coraz częściej chcą zostać tu na stałe. Dużą grupę stanowią ci, którzy po raz pierwszy przyjechali do stolicy Wielkopolski, jako studenci, ale nie brakuje także tych, którzy wcześniej nigdy tu nie byli. Poznań chce pomagać wszystkim i to właśnie dla nich działa Migrant Info Point.

Liczba cudzoziemców w Poznaniu systematycznie wzrasta i obecnie jest to kilkanaście tysięcy osób rocznie. Część z nich decyduje się na powrót po tym, jak byli w stolicy Wielkopolski jako studenci, w ramach programu Erasmus i im o wiele łatwiej jest zrozumieć poznańską rzeczywistość i systemy. Przyjazd na wakacje czy kilka miesięcy zdecydowanie różni się jednak od osiedlenia się w danym miejscu.

W Migrant Info Point, obcokrajowcy mogą znaleźć pomoc i uzyskać odpowiedzi na dręczące ich pytania w zakresie pobytu w mieście. Jak mówi dr. Izabela Czerniejewska, koordynatorka punktu, formy wsparcia są różne – od udzielania informacji po organizowanie szkoleń i pomoc w znalezieniu pracy.

Problemy, z jakimi spotykają się cudzoziemcy w stolicy Wielkopolski różnią się w zależności od czasu, jaki upłynął odkąd przyjechali do miasta.

„Często do zobrazowania tego posługuję się piramidą Maslowa. Na początku są potrzeby fizyczne: jedzenie, picie, spanie. Bezpieczeństwo jest wyżej, dopiero na samym szczycie jest samorealizacja. Dołożyłam do tego cegiełkę, która nazywa się “legalizacja pobytu”. Ona dotyczy tylko cudzoziemców. Kiedy osoba z zewnątrz, z innego kraju, przyjeżdża do Polski i chce tutaj faktycznie być, to potrzebna jest nie tylko wiza. Ta osoba musi zadbać o swoje dokumenty, żeby jego, jej pobyt był tutaj legalny. Ten krok powinien być w świadomości jako bardzo istotny. Jeśli taka osoba będzie miała niepoprawne dokumenty, grozi jej nakaz opuszczenia kraju.”

Izabela Czerniejewska, koordynatorka Migrant Info Point

Wiele spraw, które dla poznaniaków czy Polaków jest banalne, obcokrajowcom sprawia trudności, np. zapisanie dziecka do przedszkola, znalezienie anglojęzycznego lekarza, zrozumienie systemu NFZ czy zakup PEKI.

Migrant Info Point pomaga także integrować się z lokalną społecznością i wspiera podejmowane przez imigrantów inicjatywy. Wśród nich znalazła się m.in. mała szkółka, którą zorganizowały mamy wychowujące swoje dzieci w języku rosyjskim – maluchy chodzą do polskiej szkoły, gdzie posługują się i uczą jeżyka polskiego, ale w domu uczone są języka rosyjskiego. Ich mamy postanowiły znaleźć miejsce, w którym możliwe byłoby organizowanie wspólnych lekcji tego języka także dla polskich dzieci. To nie tylko integruje społeczeństwo, ale także daje możliwość szerszej edukacji i rozwoju dla obu grup.