Poznańskie CBŚ zlikwidowało laboratorium, w którym produkowano amfetaminę

Funkcjonariusze z poznańskiego oddziału CBŚ zlikwidowali laboratorium amfetaminy, które było zlokalizowane w województwie mazowieckim. Policjanci wpadli na trop 79-letniego mężczyzny, który zorganizował zaplecze do wytwarzania narkotyku.

Policjanci z Poznania przez kilkanaście dni pracowali nad znalezieniem lokalizacji laboratorium, w którym produkowana jest amfetamina. Z posiadanych informacji wynikało, że znajduje się ono w województwie mazowieckim. Funkcjonariuszom udało się ustalić, że podejrzani o udział w grupie przestępczej, poruszali się samochodem w okolicach Wołomina.

Pojazd został zatrzymany do kontroli drogowej. W środku znaleziono 50 litrów płynnej substancji, a policjanci ustalili, że dwie osoby, które znajdowały się w pojeździe, zmierzały do miejsca docelowego, jakim było laboratorium, w którym następowało osuszanie amfetaminy.

W pobliżu miejsca zatrzymania 79-letniego mężczyzny i jego kolegi, na terenie jednej z posesji, odkryto linię produkcyjną do wytwarzania narkotyku. Na miejscu zabezpieczono ponad 300 litrów różnych odczynników chemicznych, z których część służyła do produkcji metaamfetaminy. Znaleziono również 1,2 kilograma gotowej amfetaminy i aparaturę. Zatrzymano tam również jeszcze jedną osobę.

Z przeprowadzonych wstępnych badań wynika, że gotowa amfetamina miała bardzo wysoki stopień czystości. Jak ustalili policjanci, 79-latek, który zorganizował całe laboratorium, nie tylko posiadał dużą wiedzę na temat produkcji narkotyków, ale także zastosował trudną do wykrycia, nowatorską metodę.

Mężczyzna usłyszał zarzuty wytwarzania środków odurzających, a jego koledzy zarzuty udziału w wytwarzaniu narkotyków. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności. Sprawa prowadzona jest w Wielkopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Poznaniu.

Na wniosek prokuratury, wobec 79-latka zastosowano tymczasowy areszt na 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy. Mężczyzna był już wcześniej zatrzymywany przez CBŚ w sprawie dotyczącej produkcji narkotyków.