Pierwszy Poznański Festiwal Ukulele już w przyszłym tygodniu! Muzyczny będzie cały Poznań

Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się Poznański Festiwal Ukulele. W programie imprezy, która odbędzie się w stolicy Wielkopolski po raz pierwszy, zaplanowano warsztaty, koncerty oraz wspólne granie. W wydarzeniu udział może wziąć każdy, za darmo i bez konieczności wcześniejszych zapisów.

Festiwal odbywać się będzie w dniach 4-5 sierpnia w różnych miejscach miasta. Impreza ma promować zarówno powracający do łask instrument, jak i zanikającą tradycję wspólnego grania także w domach, wśród rodzin.

Wydarzenia związane z festiwalem odbywać się będą na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta, dziedzińcu Estrady Poznańskiej oraz w miejscach związanych z kulturą w Poznaniu, m.in. na Starym mieście, Wildzie czy Łazarzu.

„Chodzi o to, aby pierwszego dnia wyjść z ideą wspólnego muzykowania także poza ścisłe centrum, aby faktycznie w związku z hasłem festiwalu “Cały Poznań Ukulele”, dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców”

Piotr Kończal, koordynator festiwalu

W programie, poza wspólnym graniem w mieście, znalazły się także m.in. pokaz tańca Hula, koncerty oraz warsztaty i nauka gry na ukulele. Zajęcia poprowadzą znani polscy pasjonaci tego wyjątkowego instrumentu. Warsztaty będą podzielone na dwa poziomy: dla początkujących i średniozaawansowanych.  Wszyscy uczestnicy zajęć wezmą udział we wspólnym koncercie na zakończenie festiwalu.

Muzycy czekać będą na poznaniaków poza scenami, gdzie trwać będą główne imprezy. Wykonawcy umilą czas odpoczywającym w parkach i robiącym zakupy na ryneczkach.

Podczas trwania imprezy będzie można także zakupić ten czterostrunowy instrument, zasięgnąć porad fachowców, nauczyć się strojenia i wymieniania strun, a także dowiedzieć się czegoś więcej o samym ukulele.

„Ukulele jako narodowy instrument hawajski idealnie wpasowuje się w charakterystykę lata, wakacji oraz doskonale nadaje się do wspierania działań muzycznych i edukacyjnych. Bazą Pierwszego Poznańskiego Festiwalu Ukulele stała się ubiegłoroczna, wspierana przez Miasto Poznań, całodniowa impreza pod hasłem “Cały Poznań Ukulele”. Nasz projekt zakłada produkcję i rozwój cyklicznego wydarzenia, na które składać się będzie połączenie kliku platform interdyscyplinarnych powiązanych muzyką i przede wszystkim samym ukulele”

Piotr Kończal, koordynator festiwalu

Festiwal został objęty Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta Poznania.