Szybkie pożyczki w ofercie online, co jest najważniejsze?

Na rynku finansowym nie brakuje firm pożyczkowych z bogatą ofertą produktów. Jednak na jakiej podstawie możemy stwierdzić, że dana pożyczka jest bardziej atrakcyjna od innej? Wpływ na to ma kilka czynników, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na pozabankowe zobowiązanie.

Prowizja i odsetki – na to zwracaj uwagę

Firmy pożyczkowe oferują swoim klientom pożyczki o różnej wysokości kwot. Ich wartość oczywiście jest kwestią ważna, jednak nie powinna być dla nas najistotniejsza. Pożyczkobiorcy często popełniają duży błąd zaciągając zbyt wysokie zobowiązania, bez uwzględnienia dodatkowych kosztów. Instytucje pozabankowe w swoich ofertach dają możliwość pożyczenia dużych sum, doliczają jednak do nich odpowiednio wysokie prowizje oraz odsetki. Gdy jesteśmy w finansowej potrzebie, koszty dodatkowe wydają się bez znaczenia. Jednak kiedy dochodzi do spłaty zobowiązania, może okazać się, że opłaty dodatkowe połączone z ratą pożyczki wykraczają poza nasz budżet. Dlatego nasza uwaga powinna przede wszystkim skupiać się na kosztach, które przyjdzie nam ponieść z tytułu zaciągniętego zobowiązania – to właśnie one definiują atrakcyjność oferty. Lepiej pożyczyć mniej i szybko uporać się z należnościami, niż wziąć za dużo i wpaść w finansowe kłopoty na długo.

Darmowa pierwsza pożyczka nadal jest popularna

Warto mieć na uwadze, że firmy pożyczkowe coraz częściej lubią pozytywnie zaskakiwać swoich klientów. Przygotowują specjalne oferty pożyczek, które warto wziąć pod uwagę, jeśli myślimy o pozabankowym zobowiązaniu. Najczęściej występującą promocją jest propozycja darmowej pożyczki. Opiera się on na różnych zasadach, które ustalane są przez poszczególnych pożyczkodawców. Jednak zazwyczaj jest to chwilówka do pewnej kwoty, z dowolnym okresem spłaty i – co najważniejsze – zerowymi kosztami dodatkowymi. Takie oferty dotyczą głównie pożyczek krótkoterminowych, na regulację których mamy zazwyczaj nie więcej niż 30 dni. Spłacane są w jednym terminie i nie można podzielić ich na raty. Warto o tym pamiętać, ponieważ na takie dofinansowanie powinny decydować się osoby, które są przekonane, że oddanie całościowej kwoty nie sprawi im problemów. W wyborze korzystnego zobowiązania finansowego pomocą będzie porównywarka pożyczek.

Ważna jest wysokość RRSO

Niewielu z nas orientuje się, czym jest i do czego służy wskaźnik RRSO. Zacznijmy więc od wyjaśnienia pojęcia, które ma duży wpływ na ogólny koszt szybkiej pożyczki. Skrót RRSO objaśnić można jako Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która wyrażona zawsze w procentach, jest wspólna dla wszystkich możliwych rodzajów pożyczek. RRSO ma za zadanie przedstawić pożyczkobiorcom całkowity koszt zobowiązania, na który składają się m.in. oprocentowanie i ubezpieczenie pożyczki, prowizja za jej udzielenie, wartość pieniądza w czasie, gdy zaciągane jest zobowiązanie. Jest to jedno z najważniejszych pojęć pożyczkowych. Często jest ono mylone z oprocentowaniem nominalnym, które nie ma tak wielkiej wagi. Pamiętajmy, że im większa różnica pomiędzy wskaźnikiem RRSO a oprocentowaniem nominalnym, tym droższa będzie pożyczka.

Wydłużenie terminu spłaty – sprawdź, czy masz taką możliwość

Bardzo ważna przy pozabankowym zobowiązaniu jest możliwość wydłużenia terminu spłaty pożyczki. Decydując się na finansowe wsparcie od firmy pożyczkowej nie możemy być pewni, czy nasza przyszła sytuacja finansowa pozwoli nam terminowo uregulować należność. W tym celu warto zorientować się, czy usługodawca przewiduje przedłużenie okresu spłaty o kilka dni – zazwyczaj pożyczkobiorcom proponowane jest 7, 14 lub 30 dodatkowych dni. Warto decydować się na oferty pożyczkodawców, którzy przewidują taką możliwość – wtedy będziemy zabezpieczeni na wszelkie okoliczności. Musimy jednak pamiętać, że opcja wydłużenia terminu spłaty wiąże się z kosztami, zależnymi od długości okresu przedłużenia. Mimo to, jeśli wiemy, że nie podołamy spłacie pożyczki zgodnie z ustalonymi warunkami, na pewno lepiej zdecydować się na wydłużenie terminu spłaty. To lepsze od unikania kontaktu z firmą pożyczkową, co może zaskutkować poważnymi konsekwencjami. Przed podpisaniem umowy powinniśmy sprawdzić zapis odnoszący się do wydłużenia terminu spłaty, a przed złożeniem wniosku poznać prawa pożyczkobiorcy.

//