6 najczęstszych objawów cukrzycy – sprawdź czy nie dotyczą również Ciebie!

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów pacjentów. Najbardziej przerażające jest jednak to, że 1/3 chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że problem cukrzycy dotyczy również ich.

Typy cukrzycy:

  1. a)  Cukrzyca typu 1 jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, w niektórych przypadkach

    również idiopatycznym. Jej istotą jest uszkodzenie komórek β wysp trzustkowych Langerhansa, prowadzące do bezwzględnego niedoboru insuliny. Najczęściej choroba dotyczy ludzi młodych poniżej 30 roku życia! Charakteryzuje się szybkim (kilka dni do kilku tygodni) narastaniem objawów hiperglikemii, takich jak: wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie i senność oraz towarzyszące chudnięcie.

  2. b)  Cukrzyca typu 2 (najczęstsza) jest schorzeniem o złożonej patogenezie, obejmującej czynniki genetyczne i środowiskowe. Obecność otyłości u większości pacjentów prowadzi do rozwoju insulinooporności, która przyczynia się do nadmiernego obciążenia komórek β, a one z czasem (lata) tracą zdolność wytwarzania wystarczającej ilości insuliny. Cukrzyca typu 2 może przez wiele lat przebiegać bezobjawowo, a pierwsze objawy są dyskretne lub niecharakterystyczne, co sprzyja niezauważonemu rozwojowi przewlekłych powikłań. Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 jest związane z obecnością nadwagi lub otyłości, siedzącym stylem życia, niezdrową dietą, brakiem aktywności fizycznej, stresem. Choroba zwykle dotyczy osób starszych, ale ze względu na epidemię otyłości, wiek zachorowania na cukrzycę typu 2 znacznie się obniżył i coraz częściej występuje również wśród dzieci i młodych dorosłych.

  3. c)  Cukrzyca typu 3 – obejmująca inne, określone typy cukrzycy

  4. d)  Cukrzyca ciążowa – pojawia się w okresie ciąży i dotyczy w Polsce około 4% ciężarnych

6 typowych objawów cukrzycy:

1. wielomocz
2. wzmożone pragnienie
3. suchość w ustach

4. osłabienie
5. senność
6. utrata masy ciała

Wymienione objawy występują znacznie częściej u pacjentów z cukrzycą typu 1 niż z typem 2. Podejrzenie cukrzycy mogą sugerować częste i nawracające infekcje układu moczowopłciowego, dróg oddechowych, ropne zapalenia skóry oraz zaburzenia widzenia (widzenie nieostre lub podwójne).

W przypadku zaobserwowania u siebie takich objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty z dziedziny diabetologii – ze względu na to, że postawienie właściwej diagnozy nie jest łatwe i wymaga dużego doświadczenia w pracy z chorymi na cukrzycę – wizyta u internisty może okazać się niewystarczająca.

Pacjent z objawami cukrzycy lub stwierdzoną chorobą, stoi przed nie małym problem znalezienia specjalisty diabetologa, ponieważ w Polsce panuje deficyt lekarzy tej specjalizacji, a liczba chorych to blisko 10% naszego społeczeństwa.

Centrum Medyczne neoMedica jest jedynym z nielicznych miejsc na mapie Poznania, które przygotowało dedykowany pakiet badań profilaktycznych STOP CUKRZYCY, dzięki którym możemy monitorować i kontrolować stan naszego organizmu, pod kątem zagrożenia zachorowania na tę chorobę. Badania profilaktyczne to tylko jeden element neoMedica to miejsce, w którym pacjent znajdzie kompleksową pomoc w walce z cukrzycą może skonsultować swoje wyniki i skorzystać z pomocy specjalisty diabetologa.

Cukrzyca nierozpoznana lub nieprawidłowo leczona prowadzi do rozwoju groźnych powikłań, które mogą być zagrażające życiu i wymagają natychmiastowego leczenia.

Sprawdź, jak możemy Tobie pomóc na www.neomedica.pl