XXIII Dożynki Miejskie już jutro!

Już po raz 23. w stolicy Wielkopolski odbędą się Dożynki Miejskie. Impreza zagości w Parku Wilsona, tuż po dożynkowym korowodzie.

Dożynki Miejskie to już tradycja, która trwa od 1995 roku. Odbywają się zawsze na zakończenie sezonu prac polowych. To okazja, by odetchnąć od codziennego miejskiego zgiełku i obcowania z kulturą wiejską.

“W Poznaniu działa prawie 1000 gospodarstw i podmiotów prowadzących produkcję rolną, które gospodarują na blisko 8400 hektarach. Pokazuje to, że miasto może być jednocześnie prężnym centrum naukowym, biznesowym i kulturalnym, ale także nie zapominać o tradycji i przywiązaniu do ziemi.”

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania

Impreza rozpocznie się od mszy świętej w kościele pw. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej. Godzinę później, wyruszy stamtąd barwny korowód dożynkowy, który przejdzie ul. Śniadeckich i Parkową do Parku Wilsona.

Organizatorzy zaplanowali wiele występów, m.in. Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Orkiestry Miasta Poznania przy MPK, Zespołu Ludowego Stokrotki, grupy tanecznej Broadway Ladies, zespołu Wędrowne Gitary i teatru szczudlarzy „Z głową w chmurach”.

Odbędzie się także pokaz japońskich sztuk walki, a w dożynkowych bloku dla dzieci zaprezentuje się Teatr Dudula.

Dożynki to również okazja do odwiedzenia „Wioski Ginących Zawodów”. Tam, poznaniacy znajdą m.in. warsztat papieru czerpanego, warsztat garncarski, prezentację sprzętów wyposażenia gospodarstwa chłopskiego, warsztat świecownika, warsztat prząśniczy i warsztat kowala.

Oprócz tego, odbędzie się także pokaz wypieku chleba, wystawa gołębi i drobiu ozdobnego, wystawa pszczelarska, królików, kotów i zwierząt gospodarskich oraz pokazy psów ratowniczych, ratownictwa wodnego i tresury psów.

Nie zabraknie także wielu innych atrakcji, w tym również tych dla najmłodszych poznaniaków – kuli wodnych, pałacu dmuchanego, kolejki elektrycznej, malowania twarzy i balonowego zoo.