Domyślny projekt Jak wydać własną płytę? Nie jest to tak trudne jak myślisz

Młodzi artyści, którym nie wystarcza już promowanie własnej muzyki wąskiemu gronu odbiorców, zaczynają myśleć o przeniknięciu do świadomości masowej i wydaniu własnej płyty. Do tej pory marzenie to mogło być ziszczone w przypadku niewielkiego grona “wybranych”. Dziś o własnej krążku muzycy mogą nie tylko pomarzyć, ale rzeczywiście zrealizować, co do jego wydania, swoje plany. Jak to zrobić? I dlaczego wyprodukowanie płyty jest dzisiaj łatwiejsze? Przekonaj się sam.

Monopol wytwórni muzycznych

Kilkanaście lat temu wytwórnie muzyczne sprawowały nad artystami władzę totalną. Nie było ich zbyt wiele na rynku, stąd mogły “dyktować” warunki aspirującym gwiazdom. Ilość muzyków, którzy byli gotowi do nagrania płyt znacznie przewyższała ich możliwości wydawnicze, stąd wybierały one spośród nich jedynie tych, którzy wydawali się im artystami o największym potencjale muzycznym i sprzedażowym.

Mała ilość wytwórni muzycznych na rynku powodowała, że to one decydowały o tym, kto będzie miał szansę zaprezentowania się szerszej publiczności. Mocna selekcja muzyków oraz nagrań powodowała, że niezwykle trudne było dla młodych artystów wybić się z masy innych osób ze swoimi piosenkami. A już szczególnie ciężkie — a wręcz niemożliwe — było to dla tych, którzy “startowali” do wytwórni z materiałem niszowym.

Wydawnictwo muzyczne otwarte dla niszy

Współcześnie sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Przede wszystkim na rynku w ostatnich latach pojawiła się znaczna ilość wytwórni muzycznych, co zwiększyło konkurencyjność między nimi. Daje to spore pole do manewru dla młodych artystów, którzy chcą nagrywać płyty. Wydawnictwa są bardziej otwarte na alternatywne propozycje muzyków oraz nagrywanie płyt dla bardziej wymagającej publiczności.

Oprócz prężnie działających wielkich wytwórni na rynku spotkamy również te nieco mniejsze wydawnictwa muzyczne, które zamiast na masowy odbiór, stawiają na wysoką jakość nagrań i oryginalność produkowanych przez siebie albumów. To daje duże możliwości dla osób i zespołów, którym zależy na podobnych wartościach.

Każda wytwórnia charakteryzuje się nieco innymi zasadami doboru współpracujących z nią artystów, a także odmiennymi preferencjami, dlatego o wiele łatwiej znaleźć wśród nich miejsce dla siebie.

A może pod własnym sumptem?

Możliwością dla wydania płyty jest również zrobienie tego w całości z własnej kieszeni. To kosztowne przedsięwzięcie może być dla nas szansą, jeśli żadna wytwórnia nie chce podjąć z nami współpracy lub po prostu nie chcemy, aby ingerowała ona w proces twórczy podczas nagrań. Decydując się na taki krok, musimy jednak pamiętać, że nie będzie on obejmować jedynie kosztu wykonania nagrań, ale również zaprojektowania oprawy graficznej płyty, jej wyprodukowania oraz dystrybuowania.

Przygotowania do nagrania

Zanim jeszcze zdecydujemy się wydawać ją samodzielnie, warto jest spróbować swoich sił przesyłając swoje nagrania wydawnictwom muzycznym. Zadbajmy o ich wysoką jakość i zapiszmy na nich taki repertuar, który uważamy — w swoim wykonaniu — za najlepszy. Daje nam to najlepsze szanse na bycie zauważonym i ostatecznie podjęcie współpracy z wytwórnią i wydanie płyty.

Artykuł poleca wydawnictwo muzyczne VEGA CD