Przeprowadzka na własną rękę – wynajem busa z wypożyczalni?

Coraz więcej osób korzysta dzisiaj z pomocy firm przeprowadzkowych, które specjalizują się nie tylko w samym transporcie, ale również załadunku i rozładunku. Ma to szczególne znacznie przy największych przenosinach, gdzie oprócz garderoby i pamiątek, zabieramy ze sobą również liczne meble, urządzenia RTV czy AGD. Jeśli takich wielkogabarytowych towarów mamy więcej, a dodatkowo wnieść trzeba je na którąś kondygnację – z pewnością przyda się dodatkowa para rąk do pracy.

Jeśli jednak zadanie nie jest aż tak karkołomne i przeprowadzająca się para jest w stanie dość szybko samodzielnie zapakować i rozpakować samochód – rozwiązaniem jest wynajem samego busa czy mini ciężarówki z wypożyczalni samochodów. Na szczęście nie powinno być z tym dzisiaj najmniejszego problemu, gdyż większość wypożyczalni oferuje już i taką usługę.

Przeprowadzka na własną rękę
Istnieje kilka powodów, dla których ludzie decyduje się dzisiaj na samodzielne przenoszenie swoich mebli itp. Oczywiście dominująca, to chęć zachowania pewnej dyskrecji, chociaż teoretycznie szczelne zapakowanie swoich dóbr czy osobistych przedmiotów w kartony i folię, raczej skutecznie uniemożliwia podglądanie czyjegoś dobytku. Naturalnie jest to rozwiązanie dla osób, które mogą liczyć na pomoc członków rodziny czy znajomych, którzy chętnie pomogą przenieść kilka kartonów.

Jeśli transport nie jest zbyt duży ani nieporęczny i do jego wniesienia na wyższe piętra nie jest potrzebny cięższy sprzęt – warto wynająć bus transportowy bez obsługi. Trzeba przy tym jednak pamiętać o kilku podstawowych aspektach związanych z prowadzeniem takiego auta:

– przy dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu powyżej 3,5 tony, a z takimi przeważnie mamy do czynienia przy okazji transportu i przeprowadzek, konieczne jest posiadanie dodatkowych uprawnień i samo prawo jazdy kategorii B nie wystarczy
– środek transportu wynajmowany jest w tej sytuacji przeważnie na okres liczony w godzinach, rzadziej dobach – auto kosztuje mniej, im dłużej będzie użytkowane
– użytkownik sam ponosi koszty związane z ewentualnym zatankowaniem pojazdu
– nie zawsze pojazdy tego typu są ubezpieczone przed kradzieżą czy uszkodzeniem, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami dla wynajmującego i lepiej przed podpisaniem umowy dokładnie dowiedzieć się, jak rozkłada się odpowiedzialność finansowa i cywilna w różnych przypadkach
– za wszelkie uszkodzenia przewożonego samodzielnie sprzętu czy mebli, nie będziemy mogli oczekiwać żadnej rekompensaty ani pociągać do odpowiedzialności pracowników firmy
– na przewożącym ładunek ciąży obowiązek jego odpowiedniego zabezpieczenia w luku ładownym oraz przestrzegania zasad kodeksu ruchu drogowego chociażby w zakresie maksymalnego dopuszczalnego nacisku na jedną oś auta.

Jak więc widać po powyższej liście, osoby pragnące oszczędzić nieco na samodzielnie zorganizowanej przeprowadzce, biorą jednocześnie na siebie sporo dodatkowych obowiązków i zadań, które normalnie spoczywają na firmie przeprowadzkowej.

Oszczędność czasu i pieniędzy
Wynajmując bus na własną rękę, czy podnajmując małą ciężarówkę, oszczędzić można nie tylko pieniądze, ale również czas. Bardzo często firmy przeprowadzkowe mają ograniczoną ilość pracowników i samochodów, przez co mogą nie być w stanie natychmiast przyjąć kolejnego zamówienia. Wynajmując samochodów do transportu na własną rękę, użytkownik staje się w pełni niezależny i może zaplanować sobie w czasie i miejscu przeprowadzkę dokładnie tak, jak tylko będzie miał ochotę. Koniecznie pamiętać trzeba jednak o dokładnym sprawdzeniu i zweryfikowaniu ubezpieczenia na samochód oraz wnikliwie przeczytać umowę wraz ze szczegółami jeszcze przed jej podpisaniem.

//