Dziennie pojawia się tam kilka tysięcy osób, większość z nich stanowią kobiety i nie mieszka na Jeżycach – analiza ruchu odwiedzających rynek jeżycki

Rynek Jeżycki – jeden z najpopularniejszych i wciąż tętniących życiem rynków w Poznaniu. Dziennie odwiedza go kilka tysięcy osób, głównie kobiet. Kto korzysta z niego częściej – poznaniacy czy przyjezdni? Jak najczęściej docierają na rynek klienci? Analizę ruchu na rynku, która odpowiada na te i inne pytania, przeprowadzili studenci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przy współpracy z Radą Osiedla Jeżyce, by pomóc w ustalaniu ewentualnych zmian w rejonie.

Badanie zostało przeprowadzone w ciągu jednego dnia – we wtorek, 23 maja, w godzinach 07:00-16:30. Studenci zwracali uwagę na kilka kwestii, w tym m.in.:

– ilość osób wchodzących na rynek co godzinę oraz ich cech, w trakcie dwudziestominutowych odcinków czasu
– odpowiedzi na pytania zadawane co dziesiątej osobie – o sposób dotarcia na rynek oraz kod pocztowy miejsca zamieszkania
– zliczaną co godzinę liczbę pojazdów, w trakcie dwudziestominutowych odcinków czasu, pojazdów przejeżdżających przez skrzyżowanie ul. Dąbrowskiego, Prusa i Żurawia, w podziale na typ rejestracji oraz kierunek jazdy
– zliczaną co godzinę liczbę pojazdów, pojazdów parkujących dookoła płyty Rynku (przy ul. Rynek Jeżycki, Prusa, Dąbrowskiego, Kraszewskiego) w podziale na rejestrację, typ pojazdu oraz
miejsce i sposób parkowania

Na podstawie analizy wyników okazało się, że dziennie, w dni powszednie, rynek jeżycki odwiedza około 4-5 tysięcy osób. Należy jednak zaznaczyć, że liczono osoby korzystające jedynie z czterech największych wejść, ale dostać się na miejsce można także mniejszymi, a więc liczba ta może być wyższa.

Najwięcej osób na rynku pojawiło się po godzinach 10:00, 11:00 i 12:00. Prawie 75% odwiedzających stanowią kobiety. Mniej więcej połowa osób przychodzących na rynek, ma więcej niż 50 lat (37% ankietowanych). Najmniej jest młodzieży poniżej 18. roku życia.

Co ważne, na 1500 osób, 50 miało wyraźne problemy w poruszaniu się lub niepełnosprawnością, 23 pchały wózek dziecięcy, około 20 prowadziło za rękę małe dzieci, a 35 prowadziło rowery. To istotna informacja, która powinna zostać uwzględniona przy planowaniu modernizacji terenu. Wskazuje bowiem na konieczność dostosowania nawierzchni płyty, krawężników, szerokości alei itp. do ich potrzeb.

Najwięcej osób dotarło na rynek komunikacją miejską – tramwajem ok. 38% ankietowanych, a autobusem 16%. 30% pytanych przyszło pieszo, 8% dojechało samochodem, a 7% rowerem.

Wśród odwiedzających zauważono tendencje ponadlokalne. Ok. 36% osób docierało na rynek z dalszych osiedli Poznania, 30% z sąsiednich (głównie z Ogrodów, Starego Miasta i Łazarza), 26% stanowili mieszkańcy Jeżyc, 5% mieszkańcy powiatu poznańskiego, a 3% pochodziło spoza powiatu.

Wszystkie cztery główne wejścia cieszyły się niemal taką samą popularnością.

W badaniu sprawdzono także ruch pojazdów w okolicy. Jak się okazuje, najwięcej samochodów parkujących wokół rynku miało rejestrację poznańską – ponad 50%. 18% to rejestracje powiatu poznańskiego (PZ/POZ), 15% z województwa (inna na P), a 15% pochodziło spoza Wielkopolski.

Wśród parkujących ok. 27% stanowiły samochody dostawcze. Zauważono także, że co piąty kierowca parkował w niedozwolonym miejscu. Spośród 47 pojazdów, jakie pojawiły się o godzinie 7:30, 17 nadal było zaparkowanych w tym samym miejscu o godzinie 16:00.

Jak podkreślają twórcy, przy analizie należy wziąć pod uwagę fakt, że badanie przeprowadzone było tylko jednego dnia oraz w czasie, gdy ul. Kraszewskiego była niemal całkowicie wyłączona z ruchu.

Cała analiza i wyniki badań, opracowane przez Radę Osiedla Jeżyce, dostępne są tutaj.