Materac dla Morfeusza

Z pewnością na świecie nie ma dwóch identycznych osób. Nie podobnych – identycznych właśnie. Mogą mieć podobne zainteresowania, jednakowo się ubierać, analogicznie postępować, jednak są to tylko wybrane elementy, które można co prawda wynajdywać i porównywać – nigdy nie będą jednak dokładnie takie same.

Jeżeli więc nie ma identycznych osób, to logicznym wydawałoby się twierdzenie, że każdy potrzebuje danej rzeczy dopasowanej właśnie do siebie, swoich upodobań i warunków. Weźmy choćby materace do spania. Dlaczego mielibyśmy się decydować na uniwersalny materac, przeznaczony dla wszystkich, bez wyjątku. Różnimy się co do pozycji w jakich śpimy oraz ułożenia, dlatego powinniśmy też wybierać różne materace. Często nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, jak ważny jest dla naszego organizmu odpowiedni wypoczynek.

Sen – podstawa dobrego zdrowia i samopoczucia

Wielu z nas zaniedbuje swój sen, przez co zaburza prawidłowe działanie swojego organizmu. Gdy jesteśmy zmęczeni nasz organizm jest o wiele bardziej podatny na choroby i infekcje, ponadto drastycznie spada nasz czas reakcji oraz umiejętność zapamiętywania. Wypoczynek idzie w parze ze zbilansowaną dietą oraz wysiłkiem fizycznym, co jest szeroko rozumiane jako zdrowy tryb życia. Warto też wspomnieć, że niewyspanie może powodować u nas uczucie głodu poprzez wytwarzanie hormonu głodu (grelina), a nasz zmęczony organizm zamiast przekształcać cukier w energię, zamienia ją w odkładający się w komórkach tłuszcz, przez co tyjemy. Co więcej, wyżej wymieniony hormon hamuje uwalnianie serotoniny (hormonu szczęścia), a powoduje wzrost hormonu stresu (kortyzolu), który jest odpowiedzialny również za przybieranie na wadze.

Sen to naturalna reakcja organizmu, a oczywiste jest, że z naturą igrać nie wolno. Wpływa regenerująco na nasz organizm, a także odmładza nas i działa leczniczo na nasze ciało i umysł.

Wiedząc jak niezbędny do życia jest sen powinniśmy się dokładniej zastanowić nad jakością naszego wypoczynku, gdyż od naszego komfortu zależeć będzie samopoczucie oraz nastrój. Wybór odpowiedniego materaca nie jest prostą sprawą, ponieważ każda osoba będzie miała inne preferencje, będzie kładła szczególny nacisk na inne rzeczy. Istnieje wiele parametrów, na które zwracamy uwagę przy wyborze materaca: wysokość, miękkość oraz rodzaj wykorzystanego materiału. Jeden materac przeważnie ma kilka warstw, gdzie każda z nich cechuje się innymi właściwościami.

Rodzaje materaców

Istnieje kilka szeroko rozpoznawanych rodzajów materaców o powszechnym zastosowaniu. Jednymi z nich są materace bonnelowe, których głównym atutem jest trwałość, a także stosunkowo niska cena. Wnętrze jest wykonane ze sprężyn połączonych drutem. Jednak przekłada się to również na komfort spania, gdyż odkształcenie jednej sprężyny będzie powodować uginanie kolejnych. Większość twierdzi, że to nie jest opcja dla dwojga, lecz istnieje alternatywa w postaci materaców zwanych kieszeniowymi, dzięki czemu odgięcie jednej sprężyny nie będzie powodować podobnego efektu u innych. Mimo wszystko nie są w stanie dopasować się do kształtu ciała.

Innym przykładem są materace piankowe, których głównym atutem jest cena. Wszystko zależy od rodzaju pianki, jaką użyto do wykonania. Przykładowo termoelastyczne odpowiedniki cechują się reagowaniem na nacisk ludzkiego ciała oraz jego temperaturę. Kładąc się na takim materacu odczuwamy efekt zapadania się, a następnie odczuwamy charakterystyczne otulanie ciała przez pianę. W tym przypadku zaleca się, by grubość takiej piany nie była mniejsza niż siedem centymetrów. Poleca się je przede wszystkim osobom cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa czy bioder, gdyż technologia użyta w materacach niemalże całkowicie odciąża nasze ciało (zapewniając około miliona punktów podparcia), działając niczym odlew, dzięki czemu każda nasza część ma równomierne podparcie.

Z kolei lateksowe materace wyróżniają się wysoką elastycznością i znakomitą przepuszczalnością powietrza, dopasowując się jednocześnie do kształtu naszego ciała i zapewniając komfortowy oraz regenerujący wypoczynek. Nie odkształcają się trwale, dzięki czemu wracają do swojej postaci nawet po długim użytkowaniu. Charakterystyczna chropowata struktura materiału zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, co zapobiega poceniu się podczas snu (właściwości antybakteryjne). Jako materiał produkcyjny wyróżnia się lateks naturalny lub częściowo syntetyczny, polecany w szczególności alergikom.

Nowe rozwiązania

Z uwagi na rozwój szeroko pojętej technologii w ciągu ostatnich lat (w niemalże każdej dziedzinie naszego życia), coraz częściej możemy spotkać nowe zastosowania wcześniej spotykanych materiałów. Tak jak chociażby w lateksowych materacach, gdzie wykorzystywane jest połączenie syntetycznego lateksu z naturalnym, dzięki czemu otrzymujemy nowe zastosowania. W Internecie – bo to dziś najszybsza droga poszukiwania podobnych rzeczy – możemy znaleźć firmy oferujące duży wybór materaców i ich ceny. Jedną z nich, wykorzystujących  nowoczesne rozwiązania, jest marka Tempur, która wykorzystuje opracowany przez NASA w drugiej połowie zeszłego stulecia specjalny materiał pod tą samą nazwą, który miał chronić astronautów w czasie startu w kosmos. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii otrzymujemy towar na najwyższym możliwym obecnie poziomie, nie przepłacając jednocześnie za otrzymywany produkt, dzięki czemu każdy z nas może cieszyć się odrobiną komfortu w własnym domu.

Przed dokonaniem zakupu warto rozważyć oczywiście kilka podstawowych kwestii, takich jak: trwałość, cena materaca, a także wyróżniające dany produkt specjalne właściwości rehabilitacyjne bądź antyalergiczne. Należy pamiętać, że od tego będzie zależeć nasz sen, a w związku z czym nasze samopoczucie i zdrowie. By spełniać swoje marzenia i życiowe założenia potrzeba nam dużej ilości energii, więc prócz zbilansowanej diety potrzebujemy odpowiedniej dawki snu, a w obecnych czasach, kiedy wiecznie go brakuje, warto zapewnić sobie najlepsze możliwe warunki – i pomyśleć o dobrym materacu.