Ponad 170 skradzionych maszyn na terenie UE – poznańskie CBŚ zatrzymało ponad 20 osób

Poznańscy funkcjonariusze CBŚ zatrzymali ponad 20 osób, które są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie Unii Europejskiej. Grupa zajmowała się kradzieżą, a następnie legalizacją i sprzedażą ciągników i maszyn rolniczych.

Zatrzymanie było możliwe dzięki wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy CBŚ z Poznania i poznańskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

W toku śledztwa ustalono, że grupa kradła maszyny i ciągniki przede wszystkim z terytorium Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. Następnie, pojazdy transportowane były do Polski, gdzie zmieniano cechy identyfikacyjne i fałszowano dokumenty, a następnie dokonywano legalizacji sprzętu. Dzięki temu, możliwa była dalsza sprzedaż za pośrednictwem firm i portali internetowych.

Dzięki współpracy także z organami ścigania w innych państwach, ambasadami RP oraz innych służb, policjantom z poznańskiego CBŚ udało się zatrzymać 23 podejrzanych, z czego 8 podczas dwóch transakcji przekazywania skradzionych w Niemczech maszyn rolniczych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupy przestępczej, a także zarzuty kradzieży, paserstwa, oszustw, fałszowania dokumentów i przerabiania znaków legalizacyjnych. Wobec 17 osób zastosowano tymczasowe aresztowanie.

Śledczy zabezpieczyli ponad 170 maszyn i ciągników rolniczych oraz mienie od podejrzanych na łączną kwotę prawie 1,9 mln złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania. Wciąż ustalana jest dokładna liczba tak zalegalizowanych pojazdów i maszyn rolniczych.