Radni PiS chcą darmowej komunikacji w centrum miasta. Na jakich zasadach?

Poznańscy radni PiS chcą wprowadzenia „strefy 0”, na której obowiązywałaby darmowa komunikacja miejska. Pomysł został zaprezentowany wczoraj podczas konferencji prasowej. Rozwiązanie miałoby dotyczyć ścisłego centrum miasta.

Strefa 0 miałaby dotyczyć I ramy komunikacyjnej miasta, a więc terenów od ronda Kaponiera do ul. Garbary oraz pomiędzy ul. Solną i Królowej Jadwigi. Zdaniem radnych, taki pomysł wpłynąłby na zmniejszenie ruchu samochodowego w centrum.

Dodatkowo, miałoby to być również udogodnienie dla turystów, ponieważ zdaniem pomysłodawców, przyjezdni skupiają się głównie na ścisłym centrum, dzięki czemu „osoby odwiedzające Poznań nie miałyby problemów z biletami”.

Radni proponują, by zmiany wprowadzone były przy użyciu systemu PEKA. Na obszarze objętym darmową komunikacją, przejazdy miałyby odbywać się bez pobierania opłaty. Z kolei posiadacze biletów papierowych, po prostu zwolnieni byliby z obowiązku kasowania biletu na tej trasie.

Stratni byliby jednak posiadacze biletów okresowych i miesięcznych. Nie będzie możliwe „wyłączenie” darmowej strefy z opłaty stałej przy zakupie biletu terminowego. Podobny problem dotyczyłby pasażerów, którzy kasują bilet papierowy, ale jedynie przejeżdżają przez strefę 0. W ich przypadku okres ważności biletu czasowego także nie byłby w żaden sposób wstrzymany.

Pomysłodawcy przyznają, że nie wiedzą, ile kosztowałyby zmiany, jednak zapowiadają szukanie poparcia wśród polityków pozostałych ugrupowań.

Radni chcą zaprezentować swój pomysł podczas dzisiejszej sesji rady miasta.