ZKZL chce walczyć z nieuczciwymi najemcami. Proponuje ulgi za informacje o pustostanach i podnajmowaniu lokali miejskich

Proces obrotu opuszczonymi lokalami mieszkalnymi należącymi do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych ma być krótszy. Miasto chce również walczyć z nieuczciwymi najemcami, którzy odpłatnie wynajmują lokale osobom trzecim.

Obecnie, czas od zwolnienia lokalu komunalnego do jego ponownego zasiedlenia wynosi średnio 195 dni. Choć jeszcze trzy lata temu było to 467 dni, a więc o wiele dłuższy okres, Miasto chce skrócić go jeszcze bardziej. Jak się okazuje, najdłuższy okres pomiędzy opuszczeniem a ponownym zasiedleniem w przeszłości wynosił aż… 12 lat.

„Nie możemy pozwolić sobie na takie marnotrawstwo. Skrócenie okresu, kiedy mieszkanie jest zwalniane do momentu ponownego zasiedlenia to kluczowy cel. Nie sama liczba pustostanów jest problemem, bo ta rotacja jest czymś dobrym. Problemem jest to, że często lokal przez długie lata jest niezasiedlony”

Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania

ZKZL jest w trakcie aktualizacji ewidencji lokali, jednak często zdarza się, że administratorzy zbyt późno informują o opuszczonych mieszkaniach. W tym celu, Zarząd chce uruchomić program pilotażowy, który jest skierowany przede wszystkim do lokatorów zasobów komunalnych.

„Chcemy skrócić okres przekazywania nam informacji, a więc wprowadzamy taką akcję promocyjną, zgodnie z którą powiadomienie ZKZL-u o pustym lokalu, będzie wiązało się z premią w postaci ulgi w jednomiesięcznym czynszu”

Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania

Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej ZKZL. Każde zgłoszenie będzie weryfikowane, a wykorzystane zgłoszenia będą kwalifikowały najemców do ulg.

Podobne promocje czekają również na tych, którzy powiadomią ZKZL o nieuczciwych lokatorach, którzy odpłatnie podnajmują mieszkania osobom trzecim.

„Chcemy zdecydowanie walczyć z tym, że mieszkania są podnajmowane i ktoś zarabia na lokalach komunalnych. Mam nadzieję, że poznaniacy pomogą nam w uczciwym zarządzaniu naszym wspólnym majątkiem. Gdy będą mieli informacje o tego typu zdarzeniach, to powiadomią o tym ZKZL. To nieoceniona pomoc w ukróceniu cwaniactwa, które w gospodarnym i uczciwym Poznaniu nie powinno mieć miejsca”

Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania

W okresie od zwolnienia się lokalu do ponownego zamieszkania, mieszkania są opróżniane z rzeczy, a także remontowane. Czasem, konieczna jest gruntowna modernizacja. W tym roku, na ten cel Miasto wyda około 11 milionów złotych.