Komisja Polityki Przestrzennej o przyszłorocznym budżecie

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej, radni pozytywnie zaopiniowali zmiany w “Gminnym Programie Rewitalizacji”. Przedstawiono również plany finansowe poszczególnych jednostek miejskich na 2018 rok.

W przyszłym roku, zmniejszą się dochody spółki GEOPOZ i wyniosą około 4 miliony złotych. Za gospodarowanie nieruchomościami, spółka uzyska około 1,5 miliona złotych, a ponad 60 tysięcy pochodzić będzie z wynajmu pomieszczeń.

W planach ma za to wyższe niż w tym roku wydatki, które pochłoną 30,6 milionów złotych, z czego na samą działalność jednostki, przewidzianych jest 20 milionów złotych.

Poznańskie Inwestycje Miejskie do dyspozycji będą miały budżet w wysokości 2 milionów złotych, z czego zdecydowaną większość, bo 683 tysiące złotych dołoży Miasto, a zaledwie 254 tysiące pochodzić będzie z dofinansowania rządowego. Zaledwie, ponieważ dotacje z tego tytułu są o wiele większe w innych miastach Polski.

Największym przyszłorocznym wydatkiem Wydziału Urbanistyki i Architektury będzie konkurs na projekt nowej siedziby Teatru Muzycznego. Na ten cel, przeznaczonych zostanie 400 tysięcy złotych.

Problemy ma Miejska Pracownia Urbanizacyjna. W 2018 roku, jej budżet wyniesie 8 milionów złotych, ale to zdecydowanie za mało, by móc usprawnić jej fukcjonowanie. Rocznie, średnia uchwalanych planów zagospodarowania przestrzennego wynosi 11, a już teraz w toku jest 175 procedur. Pracowni potrzebna jest dodatkowa kwota, by móc powołać kolejny zespół, który mógłby przejąć część obowiązków pozostałych trzech.

Jak wyjaśniała dyrektor MPU, Elżbieta Janus, roczny koszt działalności kolejnego zespołu oscyluje w graniach 889 tysięcy złotych.

Poprawki do budżetu omawiane i głosowane będą przez miejskich radnych podczas sesji 21 grudnia.