Rok temu zmarł Bohdań Smoleń

Dokładnie rok temu Polskę, a w szczególności Poznań zasmuciła wiadomość o śmierci Bohdana Smolenia, polskiego aktora i artysty kabaretowego, który przez wiele lat mocno związany był ze stolicą Wielkopolski.

Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku, gdzie spędził pierwsze lata swojego życia. W 1975 roku ukończył Akademię Rolniczą w Krakowie, a w latach 1968-1977 występował w założonym przez siebie krakowskim kabarecie „Pod Budą”.

W 1978 roku, za namową Zenona Laskowika dołączył do kabaretu Tey i przeniósł się do Poznania. W stolicy Wielkopolski wraz z żoną prowadził sklep zoologiczny. Gdy w 1990 roku jeden z jego synów popełnił samobójstwo, a rok później życie odebrała sobie jego żona, Smoleń wycofał się na kilka lat z życia publicznego.

W latach 1995-1997, razem z Aldoną Dąbrowską i Sławomirem Sokołowskim nagrał trzy humorystyczne płyty, z których piosenki emitowane były w programie „Disco Relax” z muzyką disco polo.

W latach 1999-2015 wielu poznało go jako Listonosza Edka w serialu „Świat według Kiepskich”. W 2004 roku przeprowadził się do Baranówka, niedaleko Mosiny, a trzy lata później założył fundację „Fundacja Stworzenia Pana Smolenia” zajmującą się hipoterapią dla dzieci.

Ostatnie lata życia zmagał się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi, przez które wycofał się z działalności kabaretowej.

Zmarł 15 grudnia 2016 roku w jednym ze szpitali w Poznaniu. Jego pogrzeb odbył się pięć dni później w Przeźmierowie.

W 2016 roku otrzymał pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.