Świąteczna Gala Mody w Poznaniu

Dziękujemy za tę galę, która pokazała, że moda jest sztuką – co więcej sztuką wyjątkową, bo niesie w sobie inspiracje artyzmu i to, co indywidualne łączy z wartością sztuki użytkowej. Sprawia, że możemy być wyjątkowi” – mówili uczestnicy Świątecznej Gali Mody, która odbyła się 12 grudnia 2017 roku w Galerii Adam’s Poznaniu. Jak na świąteczny nastrój przystało, każdy z gości otrzymał prezent – była to możliwość bezpośredniego podziwiania tego, co w świecie polskiej mody jest najlepsze. Wszystko za sprawą Polskiej Akademii Mody – głównego organizatora tego wydarzenia.

A o Akademii mowa. Osoby związane z Polską Akademią Mody, wcześniej agencją MOD ART., przez prawie 30 lat zorganizowały blisko 2 tysiące pokazów mody. Przez ten czas Polska Akademia Mody nagrodziła tak prestiżowymi Statuetkami jak m.in.: Srebrna Pętelka – prestiżowe wyróżnienie dla projektantów stojących u drzwi modowej kariery; Złota Pętelka czyli największe i najbardziej pożądane wyróżnienie w świecie polskiej mody. Może być przyznana za szczególne osiągnięcia i za dorobek projektantom, producentom, ludziom i firmom zasłużonym dla mody; Super Złota Pętelka – Statuetka honorująca wybitne osiągnięcia dla świata Polskiej Mody. Dotychczas osobiście ją odebrały tak znakomite osobowości jak Gosia Baczyńska, Hanna Bieńkowska i Teresa Rosati; Statuetka Kreator Roku – drugim imieniem tej nagrody jest nadzieja spełniona i inspirująca wyobraźnię;  „Top Moda” – znak dobrej jakości i modnego wzornictwa oraz modnych marek (”marka na topie”) przyznany po raz pierwszy w 1993 roku, znak, który stał się znaczącym wyróżnieniem i gwarantem jakości. Wyróżnienia mogą być przyznane w kategoriach marka, producent, handlowiec, projektant, kolekcja.

Pierwszą gwiazdką na niebie przeżyć Świątecznej Gali Mody był pokaz odzieży firmowanej marką salonu SHARK, który mieści się w Poznaniu. Danuta Błaszczyk, współwłaściciel firmy odebrała honorowy certyfikat wdzięczności za”uświetnienie gali pokazem swojej kolekcji”. Wartość tradycji modowych, sięgających 1948 roku, podkreśliła firma BUKOWIANKA zajmująca się produkcją koszul męskich i chłopięcych oraz bluzek z materiałów własnych i powierzonych. nagrodzona Statuetką Złotej Pętelki wraz z certyfikatem. Dorobek firmy nagrodziła Statuetka Złotej Pętelki, która odebrała Karina Gizińska.

Poznaliśmy trzy laureatki Statuetki Kreator – Nadzieja Mody. Spełnienie w tej nie tylko przysłowiowej nadziei udowadniają dzieje tego wyróżnienia. Program „Kreator-Nadzieja Mody” realizowany jest od 5 lat w ramach projektu znane marki i firmy wspierają młodych i zdolnych. Dotychczas program ten wsparło aż 35 firm i marek. W tej kategorii nagrodzone zostały: Agnieszka Bonisławska (motyw przewodni wszystkich kolekcji dedykowanych kobietom pewnym siebie –„Jak ja się kocham”. Kolorem tej miłości był tym razem szmaragd, a imieniem Esmeralda); Justyna Goźlińska (kolekcja „The Mask is Back”); Klaudia Żulewicz (kolekcja „Weave” inspirowana splotem tkanin, wykonana z pasków różnych materiałów, stworzona dla kobiet wkraczających w dorosłe życie).  
    

W kontekście firm, które wspierają młodych i zdolnych, szczególnie został podkreślony wkład w realizację tego projektu firmy OSM Czarnków, która jako jedyna uczestniczyła we wszystkich edycjach tego projektu od 2013 roku. Jako dowód uznania Polska Akademia Mody przygotowała certyfikat i podziękowanie za „wsparcie młodych projektantów”. Certyfikat odebrała Wiesława Grabicka, kierownik działu handlu.  

Po tym jak goście Świątecznej Gali Mody poznali kobietę, która kocha samą siebie (wspomnianą już Esmeraldę), przyszedł czas na mężczyznę, a właściwie wielu mężczyzn, którzy z powodzeniem robili wszystko, aby ta kobieta pokochała również ich osobowości. Spotkaliśmy użyteczne zestawienia: wełny z bawełną czy akrylem i tradycyjne techniki wzornicze. Ubiory te mimo bazy klasycznej, wyglądają awangardowo, nowocześnie i są łatwe do aranżacji. Wszystko dzięki krojom odzieży spod znaku Laniere Fashion. To byli „Mężczyźni na topie”. Dlatego nie mogło być inaczej i firma zdobyła Statuetkę „Top Moda”, którą odebrał Piotr Hibner, Prezes firmy.
    

Wielkim Finałem Świątecznej Gali Mody był pokaz kreacji sygnowanych oryginalnością, subtelnością i twórczą konsekwencją Hanny Bieńkowskiej oraz jej firmy HANNAH. Dodajmy, że firma obchodzi ćwierćwiecze istnienia, a jej właścicielka pozostaje wciąż młoda w kolorycie i kroju wyobraźni. Zaakcentował to pokaz, który składał z dwóch niezależnych bloków tematycznych: sukni ślubnych oraz sukni wieczorowych. Warto zauważyć, że inspiracją do stworzenia modeli sukien ślubnych były style w sztuce określonych epok: elementy gotyku, renesansu, styl elżbietański, romantyzmu, secesji aż po najnowsze trendy. Natomiast suknie wieczorowe trzymały się ram klasycznej konstrukcji, w oparciu o najnowsze trendy mody. Hanna Bieńkowska uhonorowana została przyznawaną tylko raz w roku Statuetkę Kreator Roku 2017 dla najlepszego kreatora roku w Polsce.  
  

Fryzurę wyobraźni i makijaż emocji eventu stworzyli: Krystyna Piasecka i Olaf Tabaczyński, którzy zadbali o fryzury i rumieńce policzków modelek i modeli. Polska Akademia Mody podziękowała im za to w postaci honorowych certyfikatów (Piasecka za „bycie kreatorem wizerunku 2017”, Tabaczyński za „uświetnienie i organizację gali”).

Nagrody wręczali Beata Ruszkowska, Prezydent Złotej Loży PAM i Stefan Kostecki, Prezes PAM. Gospodarzem wieczoru był Dominik Górny, wiceprezes i rzecznik prasowy PAM. „Prezenty” dla gości gali przygotowali również: Janina Dutkiewicz, Bogdan Biegański, Marian Kasprzak, Andrzej Darul.