GUS przedstawił najatrakcyjniejsze turystycznie powiaty w Polsce. Jak wypadł Poznań i powiat poznański?

Główny Urząd Statystyczny przedstawił ranking najatrakcyjniejszych turystycznie powiatów w Polsce. Pod uwagę wzięto różne czynniki, które mają wpływ na wybory turystów. Najlepiej w rankingu wypadły rejony górskie oraz nadmorskie. Całkiem dobrą pozycję uzyskał także Poznań.

Na wskaźnik atrakcyjności turystycznej (WAT) składają się wskaźnik atrakcyjności kulturowej, biznesowo-hotelowej oraz środowiskowej.

GUS przeanalizował walory dla 314 powiatów oraz ich otoczenia. Nie da się ukryć, że najwięcej miejsc na szczycie rankingu to okolice miejscowości turystycznych w górach. Pierwsze dwa miejsca zajmują dwa duże miasta – stolica Polski, czyli Warszawa, a także Kraków. Podium zamyka powiat nowosądecki, a tuż za nim uplasował się powiat tatrzański. Oba, poza zasobami własnymi, zyskały dużo punktów m.in. na walorach środowiskowych, a także bliskości zasobów na terytorium Słowacji.

W rankingu wyraźnie widać zależność pomiędzy bliskością morza bałtyckiego oraz gór z pozycją w zestawieniu. Tym bardziej cieszy dobry wynik Poznania, który w zestawieniu znalazł się na 17. pozycji, a sukces stolicy Wielkopolski zauważają eksperci i sami autorzy analizy GUS.

Powiat Poznań zyskał przede wszystkim na wartości kulturowej oraz biznesowo-hotelowej. Na 34. pozycji sklasyfikowano powiat poznański, co jest najwyższym (poza Poznaniem) wynikiem dla województwa wielkopolskiego.

Wielkopolska znalazła się na 12. miejscu w rankingu atrakcyjności