Lotnisko Poznań Ławica chwali się wynikami za 2017 rok

Port Lotniczy Poznań – Ławica podsumował 2017 rok i… ma się czym chwalić i z czego cieszyć. Poznańskie lotnisko odnotowało rekordy i wysokie wzrosty. Władze portu zapewniają, że z optymizmem patrzą na najbliższe miesiące.

W 2017 roku otwarto aż 15 nowych połączeń z Poznania, co stanowi rekordowy wynik w tym zakresie. Przez 12 miesięcy obsłużono 1 852 655 pasażerów. Z tanich linii lotniczych skorzystały 954 923 osoby, a z usług linii tradycyjnych 408 560.

Dla tych pierwszych, oznacza to wzrost na poziomie 1,54%, a dla drugich aż 15,05% w stosunku do poprzedniego roku. Z połączeń czarterowych skorzystało 484 495 pasażerów, co oznacza dynamikę 18,49%. Jak podkreśla lotnisko, wyniki te pokazują ogromny potencjał poznańskiego portu, co z pewnością zachęci linie lotnicze i biura podróży do dalszej i rozszerzonej współpracy.

Ważnym wydarzeniem dla lotniska, które miało ogromny wpływ na statystyki, było otwarcie bazy dla samolotu linii Ryanair i otwarcie aż siedmiu nowych połączeń dla tej linii.

Cieszą dobre wyniki lotów czarterowych – Poznań umocnił się na drugiej pozycji w Polsce pod tym względem. Zwiększono również liczbę połączeń między stolicą Wielkopolski a Niemcami, dzięki zwiększeniu lotów realizowanych przez Lufthansę, a także z trzech do pięciu dziennie połączeń z Warszawą, które realizuje LOT.

“To także wynik, na który pracowaliśmy ostatnie dwa lata z czego poprzedni najintensywniej. Jest to wynik przez nas zapowiadany, choć nie wszyscy wierzyli w jego spełnienie. W roku 2018, który właśnie wystartował planujemy znacznie przekroczyć wynik 2 mln obsłużonych pasażerów, na co mamy obecnie silne podstawy. “

Mariusz Wiatrowski, Prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica

Lotnisko ma ambitne plany na 2018 rok – chce zwiększyć liczbę obsłużonych pasażerów do 2 milionów, a także dalej rozwijać siatkę połączeń. Już niedługo ruszą loty m.in. do Dortmundu, Rejkiaviku czy Mediolanu-Bergamo.

Port planuje również wdrożenie systemu ILS kategorii II, który realizowane jest wspólnie z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Dzięki niemu, możliwe będzie lepsze zabezpieczenie obsługi połączeń, a także zmniejszenie konieczności przekierowań w przypadku złych warunków atmosferycznych.

 

autorka: A. Karczewska