Co robić w weekend w Poznaniu?

Nadchodzący weekend to wiele atrakcyjnych wydarzeń odbywających się w stolicy Wielkopolski. Już teraz można dowiedzieć się, co działo się za drzwiami renesansowej karczmy czy poznać najlepsze rosyjskie filmy, które przyleciały do nas Sputnikiem.

Polagra

Trwają Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra-Premiery. Do 21 stycznia na Międzynarodowych Targach Poznańskich podziwiać można największe i najdroższe maszyny rolnicze z całego świata. Nie brakuje też maszyn historycznych, zaprezentowanych z okazji 100-lecia firmy John Deere. W 2018 roku przypada również rocznica uruchomienia produkcji w FSR “Polmo” modelu Tarpan Honker, który prócz zastosowania w wojsku i służbach państwowych, dobrze sprawował się też w rolnictwie. Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie wystawia ekspozycję poświęconą historii tego właśnie samochodu, który dziś postrzegany jest jako atrakcyjny youngtimer i obiekt nieszablonowego hobby. Jest też specjalna strefa zabaw dla najmłodszych.

Miłośnicy tradycyjnej żywności, przyrządzanej według dawnych receptur, którzy cenią produkty pochodzące od lokalnych dostawców, ulubione przysmaki znajdą w pawilonie 7. Będzie tam można zapoznać się z kulinarnymi rarytasami i żywnością certyfikowaną oraz kupić produkty przygotowane przez małe rodzinne manufaktury, które szykują specjały z produktów dostarczanych przez lokalnych rolników.

Przedstawiciele sektora rolniczego, którzy dokonają rejestracji on-line na stronie www.mtp24.pl otrzymają bezpłatny bilet wstępu na targi. Rejestracja polega na wypełnieniu ankiety rejestracyjnej on-line na stronie www.mtp24.pl lub w kasie biletowej po przyjeździe na targi. Podczas rejestracji wymagane jest podanie podstawowych danych o firmie/gospodarstwie rolnym, m.in. nazwę, adres, numer kontaktowy.

Dla osób spoza branży cena biletu wynosi od 10 do 30 zł.

Szczegółowy program wydarzeń oraz informacja o biletach znajduje się na stronie www.polagra-premiery.pl

Szemrane rozrywki

Za drzwiami karczmy – szemrane rozrywki w XIV-XVII wieku” to tytuł czasowej wystawy, którą można zwiedzać w Rezerwacie Archeologicznym Genius Ioci. Ekspozycja wprowadza w temat niechlubnych rozrywek, którym oddawali się dorośli  w ciągu XIV-XVII wieku. Archeologia dostarcza odpowiedzi, które mogą nas zadziwić. Spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, gry hazardowe oraz inne uciechy to szemrane rozrywki, które czekały na każdego, kto odwiedzał dawne karczmy.

Wstęp na wystawę wliczony jest w cenę biletu do Genius Ioci. Więcej informacji na stronie www.muzarp.poznan.pl/rezerwat

Sputnik nad Poznaniem

W niedzielę wyląduje Sputnik – Festiwal Filmów Rosyjskich. Od 21 do 28 stycznia w Kinie Pałacowym zobaczyć będzie można najlepsze produkcje kina zza wschodniej granicy. Celem festiwalu jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów, a także filmy dla dzieci.  – Obrazy te w niczym nie ustępują filmom zachodnim, jednak mimo swej niezaprzeczalnej wartości niezwykle rzadko mają okazję gościć na polskich ekranach – przekonują organizatorzy Sputnika.

Bilety na poszczególne filmy dostępne są na stronie www.kinopalacowe.pl/wydarzenia/2561-sputnik-nad-poznaniem