Jak i gdzie kupować dobry węgiel?

Kupowanie węgla to praktycznie za każdym razem loteria. Nigdy tak naprawdę nie wiemy, czy sprzedawany nam produkt jest dobrej jakości; nie możemy być też pewni, co się z nim działo po opuszczeniu kopalni. Niestety, węgiel węglowi nierówny, a od tego, czym konkretnie palimy w piecu, zależy nie tylko nasz domowy budżet, ale też zdrowie – nasze, naszej rodziny i sąsiadów. Gdzie zatem kupować węgiel, żeby mieć pewność, że dostajemy to, za co płacimy? Podpowiadamy.

Zaufanie to podstawa

Zwykłemu śmiertelnikowi ciężko jest stwierdzić, czy ma do czynienia z dobrym węglem, czy złym, nawet jeśli może mu się przyjrzeć, wziąć do ręki i powąchać. Jeśli, podobnie jak większość z nas, nie jesteś specjalistą od paliw kopalnych, który nawet we śnie potrafi wyrecytować widoczne na pierwszy rzut oka oznaki złej jakości paliwa, możesz mieć duży problem. Dlatego zazwyczaj ufamy naszemu dostawcy, że sprzedaje nam węgiel wydajny i nietoksyczny. Niestety, nasze zaufanie nie zawsze jest uzasadnione.

Osobiście czy online?

Zasadniczo są dwa sposoby kupowania węgla – osobisty zakup w składzie opału oraz zakup w internecie. O ile pierwszy, tradycyjny sposób wydaje się dobrym rozwiązaniem dla ludzi żyjących w małych społecznościach i znających wszystkich swoich lokalnych sprzedawców i dostawców, o tyle nie jest to najlepsza opcja dla mieszkańców większych miast, szczególnie gdy punkt sprzedaży należy do niezbyt dobrze znanej firmy. Zasada jest tu podobna jak przy zaciąganiu kredytu w instytucji, o której niewiele wiemy – ryzyko może być większe niż korzyści. Dużo bezpieczniej kupić węgiel workowany czy ekogroszek w sklepie online, z tego prostego powodu, że w internecie nic nie ginie i klient, któremu sprzedano stertę niełatwopalnych kamieni, z całą pewnością opisze swoje złe doświadczenie. Dodatkową zaletą sklepów internetowych jest to, że sprzedają produkty opakowane. Węgiel workowany i workowany ekogroszek są łatwiejsze w składowaniu i, co bardzo ważne, dokładnie opisane. Na opakowaniu możemy więc przeczytać o kaloryczności produktu, kraju pochodzenia i jego wilgotności.

Nie daj się nabrać

Jeśli jednak należymy do tradycjonalistów, lubiących kupować towar osobiście, powinniśmy wiedzieć, jak odróżnić węgiel o dużej kaloryczności i małej zawartości popiołu, od węgla złej jakości. Warto zapamiętać, że im węgiel jest czarniejszy i bardziej lśniący, tym bardziej kaloryczny. Kamienie popielate, szaro-czarne, matowe są zazwyczaj dużo gorszej jakości i wytwarzają dużo mniej ciepła. Warto także sprawdzić, czy kamień jest twardy. Jeśli się kruszy, a nawet rozbija po upadku na podłogę, należy się trzymać od niego z daleka.

//