Oświetlenie twojego mieszkania – lampy wiszące, żyrandole oraz oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie nawet małego mieszkania wymaga zarówno oświetlenia głównego, jak i dodatkowego oraz zadaniowego. Warto też pamiętać o oświetleniu zewnętrznym, dzięki czemu można późnym wieczorem wyjść na balkon lub taras oraz spędzić dłuższą chwilę czasu na świeżym powietrzu.

Każdy pokój oraz każde pomieszczenie gospodarcze muszą być wystarczająco oświetlone, a niektóre przestrzenie będą wymagać specjalnie dostosowanych lamp (łazienka). Im wcześniej poszerzysz wiedzę na temat oświetlenia, tym lepsze lampy dobierzesz do mieszkania.

Oświetlenie od podstaw

Oświetlenie mieszkania zaczyna się dużo wcześniej przed wyborem lamp, przede wszystkim jest to prawidłowe wyprowadzenie kabli w miejscach, gdzie w przyszłości będą wisieć lampy. Warto więc zawczasu zaplanować co i gdzie będzie stało w mieszkaniu, żeby potem nie było potrzeby przedłużania kabli oraz wniesienia poprawek do gotowego do użytku pokoju. Gdy pierwszy krok za nami, czas zdecydować na styl, w którym wybierzemy oświetlenie. Nie koniecznie muszą być to lampy z jednej kolekcji. Wręcz przeciwnie: każdy pokój może mieć swoją, niepowtarzalną stylistykę. Warto jednak zrezygnować z miszmaszu, by zachować spójność stylistyczną w mieszkaniu.

Co dotyczy stylów, to w 2018 roku będą są popularne minimalistyczne, nowoczesne modele, które są ekologiczne i korzystają z energooszczędnych technologii. Nadal cieszą się popularnością lampy z naturalnych materiałów w stylu duńskim oraz skandynawskim. To samo dotyczy oświetlenia w stylu klasycznym, które nigdy nie wyjdzie z mody.  Ciekawe inspiracje znajdziesz na blogu z oświetleniem Ardant.pl

Wracając do zamontowania lamp w mieszkaniu, w każdym pomieszczeniu musi znaleźć się źródło światła głównego. Często jest to lampa wisząca (sypialnia), żyrandol (salon) oraz plafon (hol, pokój dziecięcy). Z kolei lampy podłogowe, stołowe oraz kinkiety nadają się do oświetlenia dodatkowego oraz zadaniowego. W zależności od wymiarów pomieszczenia, wnętrze należy dodatkowo oświetlić jedną lub nawet kilkoma lampami. Każda, często wykonywana przez ciebie działalność (gotowanie, oglądanie telewizji, nauka lub praca) musi być dodatkowo oświetlona kinkietami, lampami wiszącymi bądź podłogowymi. Dzięki temu będziesz czuć się komfortowo, a twój wzrok nie popsuje się przez brak światła dziennego. Pamiętaj, na zdrowiu nigdy się nie oszczędza.

Dostosowując oświetlenie do wykonywanej przez Ciebie czynności, warto też pamiętać o odpowiednich warunkach technicznych, które musi spełniać wybrana lampa. Oświetlenie zewnętrzne oraz łazienkowe musi mieć wysoką klasę szczelności oprawy, dzięki temu będzie odporne na podwyższoną wilgoć oraz ewentualne zalanie. Szukaj oświetlenia, które będzie miało stopień ochrony IP44 i wyżej.

Od ogółu do konkretów

Można dużo mówić o wyborze lamp oraz doradzać, jakie oświetlenie jest lepsze, a jakie gorsze, ale nic tak nie pomoże, jak dokładny plan. Zacznij od wydrukowania planu mieszkania, zaznaczając wszystkie ewentualne miejsca na lampy. Pamiętaj też o wyprowadzeniu gniazdek na lampy podłogowe i stołowe. Następnym krokiem będzie pierwszy etap szukania lamp oraz odrzucenie takich, które nigdy nie znajdą się w twoim domu. Tak na marginesie powiemy, że do każdej lampy warto zapisać link. Powtórne szukanie ulubionego modelu zajmuje dużo czasu, a produkt nie zawsze da się znaleźć wśród wielu propozycji oświetleniowych. Można nawet zrobić tabelkę w Excelu, zapisując wszystkie możliwe opcję i dodając do nich miniaturki zdjęć. Gdy wybierzesz ulubieńców, zacznij eliminować lampy pod względem stylu, wymiarów oraz kolorów. Pamiętaj tylko, że niektórzy producenci mogą mieć wybrany przez Ciebie model w twoim ulubionym kolorze, dlatego nie skreślaj lampy od razu. Przed zamówieniem oświetlenia przejdź się jeszcze raz po mieszkaniu i zastanów się, czy nie zapomniałeś o niczym. I nie martw się, że zakup nie dopasuje do wnętrza, lampę zawsze można wymienić albo dokupić nową.

Szukasz markowych i ciekawych lamp, żyrandoli i kinkietów?

Sprawdź ofertę sklepu https://ardant.pl

//