Straż miejska sprawdza popiół w piecach. Ekspertyzy wykazują nawet najmniejszą ilość zabronionej substancji

Poznańscy strażnicy miejscy od początku roku, mają do dyspozycji kolejne narzędzie do walki ze spalaniem w piecach substancji zabronionych. Pobranie i przeanalizowanie w laboratorium próbek popiołu, daje możliwość stwierdzenia czy znajduje się w nim nawet minimalna ilość substancji, która nie powinna być spalana.

Do ubiegłego roku, strażnicy kontrolujący substancje spalane w piecach, mogli stwierdzić czy doszło do złamania przepisów czy nie, jedynie przy udowodnieniu takiego czynu na miejscu. Gdy jednak w piecu znajdował się jedynie popiół, a właściciel zaprzeczał podejrzeniom, Eko Patrol nie mógł nic zrobić.

Od stycznia, sytuacja się zmieniła. Straż miejska ma możliwość pobrania próbek popiołu, które są przekazywane do specjalistycznego laboratorium. Tam, badany jest skład popiołu. W ten sposób, nawet najmniejsza zawartość substancji zabronionych może zostać wykryta.

Są już pierwsze efekty nowych możliwości Eko Patrolu – ekspertyza pierwszego badania wykazała, że spalano niedozwolone substancje. W tym przypadku chodziło o malowane lub lakierowane płyty typu sklejka, które pochodzą z mebli lub stolarki drzwiowej.

Właściciela nieruchomości, w której pobrano popiół, ukarano mandatem.

Straż miejska nie kryje zadowolenia. Możliwość sprawdzenia popiołu jest kolejnym dobrym narzędziem w walce ze spalaniem zabronionych substancji. Palenie śmieci to niestety nadal częste zjawisko w polskich domach. Wiąże się to z powstawaniem zanieczyszczenia powietrza, w tym również toksycznego dymu oraz smogu.