6. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

Sześć lat temu, 1 lutego 2012 roku, świat pożegnał Wisławę Szymborską. Poetka urodziła się w Kórniku, pod Poznaniem.

Urodziła się na Prowencie, czyli obszarze dworskim w powiecie śremskim, 2 lipca 1923 roku. Obecnie, Prowent jest częścią Kórnika.

Jej rodzina sprowadziła się do Wielkopolski z Zakopanego, na pół roku przed jej narodzinami. Rok później, przenieśli się do Torunia, a w 1929 roku do Krakowa.

W czasie II wojny światowej, pracowała jako urzędniczka na kolei, dzięki czemu udało jej się uniknąć wywiezienia do pracy w Rzeszy.

Jako poetka zadebiutowała w 1945 roku, wierszem “Szukam słowa”, opublikowanym na łamach “Dziennika Polskiego”. Pierwszy tom poetycki wydała 7 lat później w Spółdzielni Wydawniczej “Czytelnik”. Nosił tytuł “Dlatego żyjemy”. W tym samym roku została członkiem Związku Literatów Polskich.

W latach 1967-1981 publikowała słynne felietony “Lektury nadobowiązkowe”, które pisała nawet później, do 2002 roku. Od 1983 roku współpracowała z “Tygodnikiem Powszechnym”.

W 1996 roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Od 2001 roku, była honorowym cżłonkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. W 2011 roku, odznaczono ją Orderem Orła Białego.

Zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie. Rok później, w jej rodzinnym Kórniku, odsłonięto pierwszy na świecie pomnik Wisławy Szymborskiej, który ma formę ławeczki, przy której stoi jej figura. Promenada, która biegnie wzdłuż Jeziora Kórnickiego, została nazwana jej imieniem. Niedaleko mieści się także, jej dom rodzinny, w którym się urodziła, na którym znajduje się pamiątkowa tablica.