W poznańskim zoo urodził się jeleń baweański! Należy do gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem

Kolejny powód do radości w poznańskim zoo! Pięć dni temu, na świat przyszedł tam jeleń baweański. Radość jest tym większa, że zwierzę należy do gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem.

Narodziny każdego zwierzęcia w ogrodzie zoologicznym budzą zawsze wiele radości, jednak te są szczególne i to w wymiarze międzynarodowym. Populacja wyspowa jeleni baweańskich, na wyspie Palau Bawean w Indonezji, liczy obecnie mniej niż 250 osobników.

Jelenia baweańskie należą do jednych z najrzadszych na świecie. W Europie występują jedynie w zoo w Poznaniu, a także, od ubiegłego roku, także w ogrodzie zoologicznym w Berlinie, dzięki wsparciu poznańskiej placówki, która przekazała tam trzy osobniki.

Maluch z Poznania urodził się pięć dni temu. Na razie nie jest znana jego płeć – tajemnica powinna zostać rozwiana w przyszłym tygodniu. Zwierzę na razie stawia pierwsze kroki na wybiegu, pod okiem czujnych dorosłych osobników.

Zoo w Poznaniu bierze udział w projekcie badań genetycznych Muzeum Historii Naturalnej w Luksemburgu i ma nadzieję, że maluch będzie zdrowo się rozwijał, przyczyniając się do rozwoju całego gatunku.