Ryanair rozszerzy swoją bazę w Poznaniu i będzie wykonywał loty czarterowe. Jest szansa na połączenie do Rzymu?

W Poznaniu powstanie jedna z czterech w Polsce baz czarterowej linii Ryanair Sun, należącej do niskokosztowego przewoźnika Ryanair. W środę, na lotnisku Poznań – Ławica przedstawiciel linii zapowiedział podstawienie w stolicy Wielkopolski nowego samolotu. Zarówno on, jak i prezes poznańskiego portu lotniczego, wypowiedzieli się również na temat możliwego powrotu połączeń do Rzymu.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie, Ryanair zapowiedział otwarcie w Polsce czterech baz dla spółki-córki Ryanair Sun, która obsługuje połączenia czarterowe.

Jedna z nich, od kwietnia powstanie w Poznaniu, gdzie w środę pojawił się Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanair. Przedstawiciel przewoźnika zapowiedział “zbazowanie” nowego samolotu, Boeinga 737 w stolicy Wielkopolski. Oznacza to, że na Ławicy będą na stałe stacjonować już dwa samoloty tej linii.

W rozmowie z portalem codziennypoznan.pl, przyznał, że na razie jest jeszcze za wcześnie, by szczegółowo ocenić funkcjonowanie bazy uruchomionej w listopadzie, jednak Ryanair już teraz jest bardzo zadowolony z jej funkcjonowania i rentowności tras. Zauważył, że nowe kierunki, jakie pojawiły się w ofercie, cieszą się dużym powodzeniem, a obłożenie rejsów jest na wysokim poziomie.

Przewoźnika szczególnie cieszy popularność lotów do Izraela – do Tel Awiwu i Ejlatu. W tym przypadku nie ma wątpliwości, że połączenia zostaną zachowane.

W podobnym tonie, wypowiedział się również prezes Portu Lotniczego Poznań – Ławica, Mariusz Wiatrowski.

“Pierwsze miesiące funkcjonowania bazy Ryanaira w Poznaniu bardzo dobrze rokują, natomiast musimy jednak trochę poczekać na konkretne wyniki. Mamy miesiące zimowe, dlatego myślę, że odpowiedzi możemy się spodziewać wiosną, gdy rynek się bardziej ustabilizuje. Wtedy dowiemy się, w jakim stopniu założenia, jakie towarzyszyły powstaniu tej bazy, ziszczą się w rzeczywistości “

Mariusz Wiatrowski, prezes Portu Lotniczego Poznań – Ławica

Prezes zwrócił również uwagę na uatrakcyjnienie czarterowej oferty poznańskiego lotniska dla tour operatorów poprzez wejście na poznański rynek Ryanair Sun.

Niedawno, przewoźnik uruchomił połączenia do Jordanii z Warszawy i Krakowa. Czy poznaniacy także mają szanse na taką bezpośrednią trasę?

“Na razie nie planujemy lotów z Poznania do Jordanii. Trwają testy trasy z Warszawy i Krakowa. Jeśli tam wyniki sprzedaży będą zadowalające, to chcielibyśmy tę siatkę rozszerzyć, również o Poznań. Być może trasa będzie uruchomiona w 2019 roku.”

Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanair

Poznaniacy często wspominają o brakującym połączeniu do Rzymu po tym, jak Ryanair zlikwidował bezpośrednie loty z Poznania. Czy jest szansa na ich powrót?

“Wykonywaliśmy loty na lotnisko Ciampino, jednak przyznaję, że połączenie nie cieszyło się wystarczającym zainteresowaniem ze strony klientów, dlatego trasa została zawieszona. Jeżeli takie zainteresowanie rzeczywiście jest i będziemy takie sygnały otrzymywać, to bardzo chętnie rozważymy powrót na tę trasę. Naturalnym wydaje się to, że Poznań powinien być połączony z tak dużym i ważnym ośrodkiem jak Rzym”

Juliusz Komorek, członek zarządu Ryanair

Nieco więcej w tym temacie, wyjaśnił prezes poznańskiego lotniska, choć odpowiedź może nieco ostudzić nadzieje poznaniaków.

“Niestety, lotnisko Ciampino, na które Ryanair wykonywał loty z Poznania, ma bardzo duże ograniczenia środowiskowe, przez co linia musiała zlikwidować i zawiesić niektóre połączenia. To decyzja, która zawsze jest trudna dla przewoźnika. Na tym lotnisku nie ma tzw. slotów, które mogłyby zostać udostępnione Poznaniowi. Z kolei lotnisko Fiumicino jest o wiele droższe, co nie leży w strategii przewoźnika low-costowego”

Mariusz Wiatrowski, prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica

Prezes przyznał także, że na razie, lotnisko nie ma żadnych zapowiedzi od żadnego z przewoźników o tym, by połączenia do Rzymu mogły wrócić. Loty na lotnisko Fiumicino oznaczałyby droższe bilety, co z kolei z pewnością wpłynęłoby na zmniejszenie zainteresowania klientów tą trasą.

W pierwszym sezonie swej działalności, Ryanair Sun chce wykonywać loty czarterowe dla biur podróży TUI i Grecos Holiday. Samoloty będą posiadały polskie numery rejestracyjne. Na razie, przewoźnik czeka na uzyskanie certyfikatu AOC, co powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia.

Na razie nie wiadomo, dokąd będzie można polecieć z Poznania i pozostałych miast, w którym uruchamiane są bazy. Będą to jednak loty do Włoch, Hiszpani, Grecji i na Cypr.

 

autorka: A. Karczewska