Środa Popielcowa – od kiedy obchodzona jest przez katolików? Uroczysta inauguracja Wielkiego Postu w Poznaniu odbędzie się w Katedrze

Środa Popielcowa rozpoczyna przygotowania katolików do Świąt Wielkanocnych. Jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. W Poznaniu, uroczysta msza święta pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego odbędzie się w Katedrze Poznańskiej.

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post i przypada na 46 dni przed Wielkanocą – 40 dni pracujących i sześć niedziel. W obrzędzie katolickim, podczas liturgii, kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, co jest znakiem pokuty. Tradycja ta sięga VIII wieku, a od XI wieku jest obowiązującym zwyczajem.

Obrzęd odbywa się w trakcie liturgii słowa, po homilii i wspólnej modlitwie. W tym dniu, zastępuje akt pokuty.

Popiół, który jest używany w kościele, pochodzi ze spalonych palm, które były poświęcone rok wcześniej, podczas Niedzieli Palmowej.

W tym dniu, katolików między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły. Młodzież w wieku 14-18 lat, zobowiązana jest do przestrzegania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Środa Popielcowa nie należy do zbioru świąt nakazanych, a więc wierni nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy świętej. Wielu jednak korzysta z tej możliwości, rozpoczynając przeżywanie przygotowań do Wielkiego Postu.

Tegoroczna inauguracja wielkopostnych kościołów stacyjnych, czyli uroczysta msza święta pod przewodnictwem abp. Stanisława Gadeckiego, metropolity poznańskiego, rozpocznie się o godzinie 18:00 w Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim.

W pozostałych kościołach na terenie Poznania, msze odbywają się według ustaleń w danej parafii.