Poznań dąży do miana inteligentnego miasta i udostępnia dane o wolnych miejscach parkingowych

Poznań wprowadza kolejne rozwiązanie, które ma przybliżyć miasto do bycia “smart city”, czyli miastem inteligentnym. Ideą jest sprawienie, że mieszkańcom będzie się żyło łatwiej w stolicy Wielkopolski. Kolejnym krokiem ku wygodzie i przyjazności miasta ma być udostępnienie danych dotyczących ilości wolnych miejsc na parkingach.

Rozwiązanie ma ułatwić kierowcom szybkie znalezienie wolnego miejsca parkingowego najbliżej rejonu, który go interesuje. W ten sposób, kierujący nie będą musieli krążyć po mieście w poszukiwaniu wolnej przestrzeni, co oznacza zmniejszenie ruchu samochodowego w centrum.

Dane udostępniono zarówno do stworzenia własnej aplikacji, jak i zobaczenia online. Użytkownicy Androida mogą już korzystać z pierwszej darmowej aplikacji – FindPark. Dane dostępne są również na stronie internetowej Miasta Poznania w zakładce “Transport“.

Obecnie, dane obejmują miejskie parkingi buforowe na ul. Głogowskiej, Maratońskiej, Reymonta oraz na parkingu pod Rondem Kaponiera. W system włączony został również parking komercyjny w budynku przy ul. Za Bramką. Docelowo, miasto chciałoby włączyć do mapy także pozostałe parkingi komercyjne.