Utraciłeś dochody a potrzebujesz gotówki? Sięgnij po chwilówkę!

Nagła utrata pracy jest trudną sytuacją dla wielu osób. Szczególnie, jeśli na świeżo upieczonym bezrobotnym ciążą chociażby obowiązki związane z wychowaniem dzieci. Jednak takie osoby, które nagle utraciły finansowy grunt pod nogami, nie pozostają w sytuacji bez wyjścia.

Ekspresowa pożyczka jako doraźna pomoc

W sytuacji nagłej utraty pracy większość osób stara się jak najszybciej znaleźć nowe źródło dochodów. Jednak przeciętny czas na znalezienie nowego zatrudnienia w Polsce to niemal trzynaście miesięcy! A przecież trzeba przez ten czas za coś przeżyć. Alternatywnym i doraźnym rozwiązaniem tak trudnej sytuacji może być zaciągnięcie ekspresowej pożyczki. Więcej na temat pożyczek bez dochodu przeczytasz tutaj. Należy jednak pamiętać, że osoba nieosiągająca dochodów nie otrzyma jej z każdego źródła.

Bank nie pomoże

Oczywiste jest, że osoba nieosiągająca regularnych dochodów nie otrzyma pożyczki w banku. Dlaczego? Ponieważ instytucje bankowe dokonują bardzo dokładnej weryfikacji wiarygodności klienta, a posiadanie stałego dochodu jest jednym z jej wyznaczników. Co więcej, to właśnie zaświadczenie od pracodawcy o wysokości pensji jest jednym z podstawowych dokumentów, jakie należy złożyć podczas ubiegania się o pożyczkę gotówkową w banku. Utrata pracy automatycznie odbiera potencjalnemu pożyczkodawcy szansę na skorzystanie z bankowej oferty.  

Pożyczki bez zaświadczeń?

Brak konieczności przedstawiania zaświadczeń o dochodach jeszcze dziwi wielu potencjalnych pożyczkobiorców. Jednak coraz więcej pozabankowych firm pożyczkowych ogranicza formalności pożyczkowe do minimum, a tym samym nie wymaga dokumentów potwierdzających wysokości pensji wnioskującego – sprawdź na Chwiluj.pl. W większości przypadków wystarczy jedynie ustne oświadczenie na ten temat. Oczywiście osoby, które nie mają regularnych dochodów, nie mogą kłamać w tej sprawie. Uczciwe przyznanie się do swojej trudnej sytuacji finansowej pozwoli pożyczkodawcy podejść do sprawy w sposób indywidualny. Nieregularność dochodów nie jest na chwilę obecną przeszkodą do wzięcia ekspresowej pożyczki.

Dochody nie tylko z pracy

Ważną kwestią pożyczek ekspresowych bez zaświadczeń jest również to, że pozabankowi pożyczkodawcy honorują inne dochody, a nie tylko te osiągane wyłącznie z umowy o pracę. Oprócz dochodów z umów cywilno-prawnych w grę wchodzi również szereg innych dochodów, np. osiąganych z najmu nieruchomości, otrzymywane zasiłki czy stypendia. Zatem pozabankowe firmy pożyczkowe są otwarte na klientów, którzy nie są zatrudnieni na podstawie tradycyjnej umowy o pracę.

Jeśli nie zaświadczenia to co?

Skoro pozabankowe firmy pożyczkowe nie wymagają zaświadczeń o dochodach, to na jakiej podstawie jest podejmowana decyzja o udzieleniu pożyczki? Warunkiem udzielenia pożyczki jest przedstawienie przez wnioskującego danych osobowych i dokonanie przelewu weryfikacyjnego z należącego do niego konta bankowego. Coraz częściej zamiast przelewu możliwe jest zalogowanie się do konta za pośrednictwem specjalnej aplikacji, która pozwala na weryfikację wiarygodności danych. W zależności od warunków oferty konkretnego pożyczkodawcy, firma pożyczkowa może (jednak nie musi) weryfikować historię kredytową klienta. Ponadto wiele firm pożyczkowych kieruje się zasadą indywidualności w podejmowaniu decyzji o udzielenie pożyczki. Oznacza to, że sytuacja każdego pożyczkodawcy jest jednostkowo analizowana.

Zobowiązanie, które należy zwrócić

Decydując się na pożyczkę ekspresową w sytuacji, kiedy nie osiąga się regularnych dochodów, należy pamiętać o tym, aby wysokość zobowiązania była realna do spłaty w przyszłości. Tym bardziej, że przyszłość finansowa osoby bez stałych dochodów nie jest do końca znana. Z pewnością firma pożyczkowa również nie wyrazi zgody na zbyt dużą pożyczkę dla takiej osoby. Jednak jeśli mimo wszystko możliwe byłoby wzięcie naprawdę sporej sumy, pożyczkobiorca może ją podjąć tylko w momencie, kiedy będzie pewien, że ją terminowo spłaci. Szybka gotówka może kusić. Jednak oprócz możliwości jej pożyczenia pożyczkodawca powinien mieć na uwadze konieczność jej zwrotu.

Pożyczki tylko w trudnych sytuacjach

Jak zatem nie popaść w jeszcze większe tarapaty finansowe w sytuacji, kiedy sięga się po pożyczkę mimo braku stałych dochodów? Pierwszym warunkiem jest zachowanie zdrowego rozsądku i pożyczanie gotówki tylko w sytuacjach naprawdę trudnych. Jeśli pożyczkobiorca nie ma wizji na stałe dochody, nie powinien zaciągać zobowiązań finansowych na niepotrzebne zachcianki. Szczególnie w sytuacji, kiedy na jego utrzymaniu są najbliżsi. Złe decyzje finansowe będą bowiem rzutować nie tylko na przyszłość samego pożyczkobiorcy, ale również jego najbliższych. Dlatego warto pożyczać wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Natomiast jeśli mimo wszystko pojawi się problem ze spłatą zobowiązania, dobrze jest jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą. Ten postara się znaleźć dodatkowe rozwiązanie szczególnie trudnej sytuacji finansowej klienta.

//