Biophilic design – nowy trend w nowoczesnych biurach

Naturalne materiały, dostęp do światła dziennego i przede wszystkim roślinność – to trzy główne założenia przy projektowaniu nowoczesnych przestrzeni biurowych. Obok home office design, biophilic design staje się silnym trendem w aranżacji biur.

Sterylne biura, spełniające jedynie funkcjonalne założenia stają się przeszłością. Współczesny pracownik ceni sobie swój czas i nawet pracować chce w miejscu, w którym czuje się niemal tak samo wygodnie, jak we własnym domu. Dzięki temu praca sprawia mu przyjemność, a jej efekty pojawiają się szybciej i lepiej wpisują się w oczekiwania firmy. Jednocześnie pracownik zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele godzin spędza w klimatyzowanych wnętrzach i jak mało ma z tego powodu kontaktu z naturą. Cierpi na tym jego zdrowie, tak fizyczne, jak i psychiczne. Z tej potrzeby kontaktu z przyrodą zrodził się nowy, coraz powszechniejszy trend w aranżacji przestrzeni biurowych – biophilic design, który stanowi idealne uzupełnienie trendu home office design. Oba założenia nadają bowiem priorytet komfortowi użytkownika.

Naturalne materiały

Choć wiele osób zdaje się tego nie zauważać, człowiek potrzebuje codziennego kontaktu z przyrodą. Warto przy tym zdać sobie sprawę z faktu, że kontakt ten nie musi być bezpośredni, w formie np. otaczania się żywymi roślinami; czasem wystarczy zastosowanie przedmiotów wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy wełna. Mogą to być drewniane nóżki do szafek, blaty biurek, wolnostojące ścianki działowe lub wełniana tapicerka czy filcowe ścianki akustyczne, które montujemy na ścianie, czyniąc z nich dodatkowy element dekoracyjny. Akcesoria takie oferuje dzisiaj wiele firm, w tym AJ Produkty. Wprowadzenie takich elementów do wnętrza biura poprawia samopoczucie pracowników i korzystnie wpływa na ich nastawienie do powierzonych im zadań. Z raportu „Global Impact of Biophilic Design in Workplace” (2015) wynika, że u respondentów, którzy pracowali w środowisku wypełnionym elementami naturalnymi, odnotowano 6-procentowy wzrost produktywności i aż 15-procentowy wzrost kreatywności. Trudno więc nie zauważyć, że korzyści płynące z zastosowania naturalnych elementów wyposażenia wnętrz są spore.

Biura pełne roślin

Podstawą trendu biophilic desin są oczywiście rośliny. Wpływają one pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pracowników, oczyszczając powietrze, nawilżając je i poprawiając jego jakość. Zielona barwa działa kojąco na wzrok, pozwalając oczom odpocząć. Obecność roślin w przestrzeni biurowej wpływa też korzystnie na wizerunek firmy w oczach klientów i partnerów biznesowych, podnosząc tym samym jej prestiż. Trend biophilic design obejmuje nie tylko biurka i parapety, gdzie stawia się doniczki z kwiatami, ale całą przestrzeń biura: Roślinność znajduje swe miejsce w wyszukanych, stylowych kwietnikach, pnie się po ścianach, a nawet wypełnia ażurowe, wolnostojące ścianki działowe. Tam, gdzie trudno znaleźć miejsce na żywe rośliny, pojawiają się wzorzyste tapicerki, kwieciste tapety lub intensywna zieleń.

Światło dzienne i wygoda

Biuro zaprojektowane zgodnie z wzorcami biophilic design koniecznie musi mieć dostęp do naturalnego światła. Jak wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie Northwestern, kontakt z nim wpływa korzystnie na zdrowie pracownika, poprawiając jego nastrój i zwiększając poziom koncentracji. Równie korzystny wpływ na zdrowie i efektywność ma indywidualnie do jego potrzeb dopasowane stanowisko pracy, na które składają się przede wszystkim ergonomiczne krzesło biurowe i biurko z regulacją wysokości, dostępne na stronie firmy AJ Produkty. Oferowane przez firmę regulowane krzesła wyposażone są w mechanizm synchroniczny z możliwością blokowania w pięciu pozycjach, co znacznie poprawia komfort użytkowania. Biurka z elektrycznie regulowaną wysokością blatu umożliwiają pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, pozytywnie wpływając na pracę mięśni nóg i poprawiając krążenie krwi.

Zastosowanie wzorców biophilic design w przestrzeni biurowej przekłada się na redukcję stresu, polepszenie zdrowia i mniejszą absencję pracowników. Warto zatem skorzystać choćby z niektórych jego założeń.

//