Premier Morawiecki w Poznaniu. HCP z kontraktem na prawie pół miliarda złotych

Premier Morawiecki pojawił się w Poznaniu, by wraz z ministrem infrastruktury, Andrzejem Adamczykiem podsumować ostatnie zamówienie, jakie otrzymała Fabryka Pojazdów Szynowych w Zakładach H. Cegielskiego. Wartość podpisanego kontaktu to niemal 500 milionów złotych.

Zakłady Cegielskiego wyprodukują dla Spółki PKP Intercity 55 wagonów. Wartość podpisanego między stronami zamówienia wynosi 473,5 miliona złotych. Możliwe jest także powiększenie zamówienia o kolejne 26 wagonów, jeśli PKP zdecyduje się na skorzystanie z prawa opcji.

To kolejne duże zamówienie dla Fabryki Pojazdów Szynowych w Poznaniu dla polskich kolei. W ubiegłym roku, Fabryka oddała do użytku 20 zmodernizowanych tzw. Feniksów, które wzbogaciły tabor POLREGIO.

Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej podkreślił, że Zakłady Cegielskiego rozwijają się coraz szybciej. Zauważył, że ważne, by po polskich torach jeździły pociągi wyprodukowane w Polsce, przez polskie spółki.

Dziennikarze zebrani na konferencji prasowej poprosili ministra Adamczyka o odniesienie się do niedawno opublikowanego raportu NIK, z którego wynika, że polska kolej – wbrew słowom, które padły podczas dzisiejszej konferencji z ust ministra i premiera – jest w fatalnym stanie, zarówno pod względem taboru jak i inwestycji i realizacji oraz siatki połączeń. Minister nie skomentował raportu bezpośrednio, odpowiadając ogólnie o działaniach rządu PiS w zakresie polityki taborowej polskiej kolei.