25. Kaziuk Wileński w Poznaniu. Jubileuszowa edycja już jutro

W niedzielę, 4 marca, odbędzie się tradycyjny Kaziuk Wileński w Poznaniu. Święto ku czci patrona Polski i Litwy, Kazimierza Królewicza z rodu Jagiellonów, będzie w tym roku obchodzić jubileusz – zorganizowany będzie po raz 25. Jak zwykle, w programie jest m.in. jarmark oraz Orszak Jagiellonów.

Kaziuk Wileński co roku przyciąga tłumy poznaniaków na Stary Rynek, nie tylko tych, będących miłośnikami kultury kresowej.

Na specjalnym jarmarku, można znaleźć m.in. regionalne specjały w tym np. pieczywo i wędliny, a także produkty wielkanocne – zarówno spożywcze, jak i ozdoby. Nie zabraknie m.in. blinów, kindziuków, obwarzanek, cepelinów, czarnego chleba, wyrobów rękodzieła, palm wielkanocnych czy koszyków.

Wydarzenie rozpocznie się od uroczystej mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem litewskiego biskupa Jonasa Ivanauskasa.

Kiermasz Kaziukowy, czyli Jarmark, odbywać się będzie w godzinach 11:00-16:00. Poza zrobieniem zakupów, będzie można również zobaczyć występy zespołów z Litwy i Wielkopolski.

O godzinie 11:30 odbędzie się prezentacja Dynastii Jagiellonów i zespołów w loggiach poznańskiego Ratusza. Będzie można posłuchać hejnałów wileńskiego i poznańskiego.

Około godziny 12:10, czyli “po koziołkach”, wokół Ratusza przejdzie Orszak Jagiellonów ze św. Kazimierzem Królewiczem na czele.

Na godzinę 17:00 zaplanowano Koncert Galowy Zespołu Kapela Wileńska pod kierownictwem Romualda Piotrowskiego, który odbędzie się w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza, przy ul. Solnej 12.