Miasto wypłaca zasiłki dla poszkodowanych w wybuchu i prosi o skoordynowanie zbiórek darów

Poszkodowani mają zapewniony przez Miasto nocleg w hotelu na ul. Łozowej. Zapewniono także wyżywienie i podstawowe środki, w tym m.in. koce i odzież. Pomogli także poznaniacy, którzy licznie odpowiedzieli na organizowane zbiórki, m.in. w miejscowych szkołach i przez Caritas. Do poszkodowanych trafiają m.in. środki czystości, pieluchy dla dzieci, wózki, przewijaki i suchy prowiant. Podczas dzisiejszego […]

Poszkodowani mają zapewniony przez Miasto nocleg w hotelu na ul. Łozowej. Zapewniono także wyżywienie i podstawowe środki, w tym m.in. koce i odzież. Pomogli także poznaniacy, którzy licznie odpowiedzieli na organizowane zbiórki, m.in. w miejscowych szkołach i przez Caritas. Do poszkodowanych trafiają m.in. środki czystości, pieluchy dla dzieci, wózki, przewijaki i suchy prowiant.

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego, prezydent Jacek Jaśkowiak poinformował, że niezbędna pomoc została udzielona jeszcze wczoraj, a dzisiaj wypłacane są zasiłki w wysokości 1,5 złotych na każdą osobę w rodzinie.

Prezydent podziękował mieszkańcom i przedsiębiorcom, którzy pomagają, jednak poprosił o skoordynowanie działań i skupienie się na zapewnieniu poszkodowanym tego, co naprawdę jest potrzebne.

„Żebyśmy nie wysyłali niepotrzebnie 100 czy 200 koców. Oni potrzebują konkretnych elementów wyposażenia mieszkań, czyli chociażby mebli”

prezydent Jacek Jaśkowiak

Prezydent zwrócił uwagę na fakt, że wśród poszkodowanych są także dzieci, które potrzebują materiałów do nauki – książek, zeszytów, tornistrów, przyborów szkolnych. Rodziny będą też potrzebowały sprzętu takiego jak czajniki, pralki czy lodówki. Rodziny zwracały uwagę także na rzeczy, które pozostały w kamienicy.

“Ofiary tragedii zwracały mi również uwagę, że w zniszczonych mieszkaniach pozostawili wiele cennych przedmiotów o wartości osobistej. To albumy ze zdjęciami, dokumenty czy pamiątki po przodkach, których nie można kupić. Będziemy starali się pomóc im w odzyskaniu tych rzeczy. Oczywiście takie działania zostaną podjęte wtedy, gdy wejście do budynku będzie już bezpieczne”

prezydent Jacek Jaśkowiak

Miasto oferuje poszkodowanym pomoc także przy kwestiach administracyjno-prawnych w tym np. wyrobieniu nowych dokumentów. Okręgowa Rada Adwokacka zaoferowała za to pomoc w kwesitach formalno-prawnych.