Poznań Wolny od Nacjonalizmu – manifestacja przeciw rasizmowi i nacjonalizmowi na ul. Półwiejskiej

Jutro, na ul. Półwiejskiej, odbędzie się demonstracja „Dość rasizmu i faszyzmu”, organizowana przez porozumienie Poznań Wolny od Nacjonalizmu.

Porozumienie zawiązane zostało w ubiegłym roku przez grupy nieformalne, ruchy miejskie, organizacje pozarządowe oraz partie polityczne.

Demonstracja ma związek z przypadającym w środę, 21 marca, Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową, który został ustanowiony w 1966 roku przez ONZ. Od lat, w wielu europejskich miastach odbywają się protesty – w tym dniu lub w sobotę, która go poprzedza.

Demonstranci będą protestować przeciwko przypadkom zachowań rasistowskich i nacjonalistycznych. Nie tylko w zakresie ataków i aktów przemocy, ale także przypadkom dzielenia pracowników pod względem narodowości.

Organizatorzy wskazują również na działania władzy i telewizji publicznej:

„Rząd PiS zamknął i tak ledwo uchylone granice przed uchodźcami, także tymi uciekającymi przed wojnami z udziałem Polski, łamiąc wszelkie normy humanitarne. Rządzący uczynili z tego zamknięcia stały motyw propagandowy własnej polityki. Szereg najwyższych przedstawicieli partii rządzącej używało języka przywołującego najciemniejsze karty rasistowskich nagonek z historii. Zależna od tej partii telewizja publiczna stała się nośnikiem codziennego szczucia na imigrantów – oczywiście nie tych z Polski, których miliony wyjechały na Zachód w poszukiwaniu lepszego życia, ale głównie uchodźców z państw muzułmańskich.”

Poznań Wolny od Nacjonalizmu

Demonstracja odbędzie się w sobotę, 17 marca, o godzinie 13:00, na ul. Półwiejskiej przy Starym Marychu. Po manifestacji, organizatorzy zachęcają do zapalenia zniczy pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu pracy dla Żydów.