Gadżety rowerowe przydatne w podróży

Dni robią się dłuższe i cieplejsze z tego powodu coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Jednym z ciekawych pomysłów na jego aktywne wykorzystanie są wycieczki rowerowe, które stanowią również świetny sposób na utratę zbędnych kilogramów. Należy bowiem pamiętać, że już godzinna przejażdżka rowerowa w średnim tempie to spalenie nawet kilkuset kalorii. Aby w pełni docenić jej zalety, warto się jednak do niej przygotować i zaopatrzyć w przydatne akcesoria rowerowe.

Zalety jazdy na rowerze

Najlepiej na takie wycieczki sprawdzają się trasy położone poza miastem, nad jeziorem lub w lesie. Pozwalają one na ucieczkę od miejskich zanieczyszczeń, takich jak spaliny i smog. Jazda na rowerze tak samo, jak i inne rodzaje wysiłku fizycznego, powoduje wydzielanie przez organizm endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dają one uczucie odprężenia i poprawę nastoju, co pozwala na ponowne naładowanie baterii i powrót do czekających w domu obowiązków z uśmiechem. Z tego powodu jazda na rowerze jest polecana osobom zestresowanym. Poza tym ten rodzaj aktywności dobrze sprawdzi się u walczących ze zbędnymi kilogramami, ponieważ zdecydowanie mniej obciąża kolana niż na przykład bieganie. Dlatego na rowerze mogą jeździć nawet osoby z dużą nadwagą. Dodatkowo poprawia ona krążenie krwi i przemianę materii.

Przydatne gadżety

Aby jazda rowerem była jak najbardziej przyjemna, warto się do niej dobrze przygotować i zastanowić się nad kilkoma gadżetami, które mogą okazać się przydatne. Jednym z nich są sakwy rowerowe, służą one do przechowywania w nich najbardziej potrzebnych rzeczy. Dzięki ich wykorzystaniu nie trzeba zabierać ze sobą plecaka, chronią one również przedmioty przed deszczem i upadkiem, na przykład telefonu, który może wypaść z kieszeni podczas jazdy. Podczas wysiłku fizycznego tracimy dużo wody z organizmu, dlatego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie podczas jazdy rowerem. Najlepiej do tego celu sprawdzi się bidon wyposażony w dozownik umożliwiający wygodne napicie się bez konieczności zatrzymywania się. Montuje się go na ramie roweru za pomocą specjalnego uchwytu. Jednak bidony z powodu swojej pojemności nadają się tylko na krótsze trasy. Na dłuższe warto zabrać większe butelki z napojami, które pozwolą zabrać więcej płynów. Można je zapakować do sakwy rowerowej lub specjalnego pokrowca na butelki albo zamontować tak, jak bidon za pomocą uchwytu, tylko większego.

W przypadku dalszych wypraw rowerowych po nieznanych okolicach przydatny będzie GPS, który umożliwi łatwe zaplanowanie trasy i zapobiegnie zgubieniu się. Może być on osobnym urządzeniem, ale wiele osób korzysta z tego w telefonie. W obu przypadkach potrzebny będzie specjalny uchwyt do montażu na kierownicy oraz pokrowiec ochronny zabezpieczający przed wodą i zabrudzeniami. Rozsądne będzie także zaopatrzenie się w małą przenośną apteczkę, która będzie pomocna na przykład podczas pojawienia się otarć lub odcisków. Osoby aktywne w mediach społecznościowych często chcą podzielić się wrażeniami ze swoich podróży ze znajomymi, dlatego zabierają w trasę telefon do nagrywania filmów i robienia zdjęć lub nawet kamerę sportową. Jest to specjalny rodzaj profesjonalnej kamery przystosowany do nagrywania w ruchu i zapewniający dużo lepszą jakość obrazu. Są one odporne na wstrząsy i zabrudzenia oraz zapewniają bardzo dobrą stabilizację obrazu. W przypadku zabrania dużej ilości gadżetów elektronicznych konieczne będzie spakowanie również ładowarek do nich, a także powerbanku, który zapewni zasilanie.