Poznań dobry jedynie na start? Młodzi poznaniacy ocenili potencjał rozwojowy miasta

Jak młodzi ludzie postrzegają Poznań? Co może przyciągnąć młodych do stolicy Wielkopolski? Z jakimi problemami i trudnościami zmagają się w mieście na co dzień? Na te i wiele innych pytań próbowano znaleźć odpowiedzi podczas debaty “Młody Poznań” w ramach cyklu “Poznań 2023. Porozmawiajmy o konkretach”.

Cykl debat #Poznan2023 ma na celu zebranie opinii i spostrzeżeń poszczególnych grup społecznych w zakresie obecnej sytuacji jak i rozwoju miasta. Spotkania będą odbywały się w ciągu najbliższych miesięcy, a każde z nich będzie poświęcone innemu tematowi.

Podczas pierwszego z nich, “Młody Poznań”, sprawdzano jak młodzi ludzie postrzegają Poznań i czego oczekują od Miasta.

Według diagnozy prof. Rafała Drozdowskiego, charakterystyczną cechą młodych jest przede wszystkim brak zaufania do polityk miejskich. Młodzi poznaniacy, urodzeni w latach 1983-2000, źle ocenili potencjał rozwojowy Poznania.

Profesor zauważył, że młodzi poznaniacy postrzegają miasto, jako miejsce do rozpoczęcia kariery, ale niekoniecznie jej kontynuowania.

Podczas debaty, rozmawiano m.in. na temat problemu wyludniania się miast. Według uczestników spotkania, to zjawisko powoli zanika. Młodzi coraz częściej wolą mieszkać w mieście, ponieważ obrzeża czy mniejsze miejscowości nie gwarantują im tego, co ma do zaoferowania większe miasto.

“Pamiętajmy, że jest to proces, który przechodziła większość zachodnioeuropejskich miast kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu. Obecnie zauważamy tendencję odwrotną. Ludzie chcą wracać do centrów miast.”

Iwona Matuszczak Szulc, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na to, co może przyciągać do Poznania. Podkreślano, że przede wszystkim chcą, by ich głos był zauważalny i brany pod uwagę przy rozwoju miasta.

Miasto przyjazne młodym jest według uczestników spotkania otwarte i daje możliwości rozwinięcia praktycznych umiejętności swych mieszkańców.

Młodzi wskazywali również na problemy w życiu codziennym, takie jak m.in. smog, słaba znajomość języka angielskiego przez służby, mało atrakcyjnych miejsc pracy czy uboga ofertę kulturalną miasta.

Zauważono jednak, że w ostatnich latach widać coraz większe zmiany w tym zakresie, co daje możliwość optyistycznego patrzenia w przyszłość.

“Poznań ma duży potencjał. Ponadto jest to miejsce zielone, świetnie skomunikowane, o doskonałym położeniu z perspektywy biznesowej – pomiędzy Warszawą i Berlinem. Jednak miasto składa się z wielu podmiotów i wszystkie one muszą być równie ambitne”

Dawid Strębicki, architekt

Kolejne spotkanie w ramach cyklu #Poznan2023 zaplanowano na 18 kwietnia. Będzie ono poświęcone tematowi “Senioralny Poznań”.