IV Wielkopolski Kongres Kobiet

“Działam, wspieram, mam wybór, jestem sobą!” – to hasło IV Wielkopolskiego Kongresu Kobiet, który odbędzie się w najbliższa sobotę. Tematów do rozmów będzie wiele. W programie są panele, centra dyskusyjne i warsztaty.

Jak podkreślają organizatorki wydarzenia, hasło “Wybory kobiet” odnosi się do kilku kwestii. Po pierwsze, w 2018 r. obchodzimy stulecie wywalczenia praw wyborczych Polek. Po drugie, zbliżają się wybory samorządowe. Po trzecie, każda kobieta na różnych etapach życia dokonuje różnych wyborów, nie zawsze łatwych – np. związanych z małżeństwem, macierzyństwem, pracą zawodową, rozwojem kariery czy działalnością społeczną.

O ważnych w życiu wyborach mówić będą na kongresie aktywistki, polityczki, działaczki społeczne, dziennikarki, aktorki i sportsmenki. Obok panelistek z Poznania i Wielkopolski wystąpią m.in. Henryka Krzywonos-Strycharska, Inga Iwasiów, Otylia Jędrzejczak, Dorota Warakomska, Małgorzata Pieczyńska.  

– W ubiegłym roku IX Ogólnopolski Kongres Kobiet odbył się w Poznaniu i ujawnił ogromny potencjał merytoryczny poznanianek i Wielkopolanek, a także uruchomił niesamowite zasoby energii kobiet, które działają w różnorodnych sferach życia i chcą być aktywne. To była świetna decyzja zarówno po stronie prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który Kongres Kobiet do Poznania zaprosił, jak i Zarządu Stowarzyszenia Kongres Kobiet, który zdecydował o wyjściu w regiony i na pierwsze miasto wybrał właśnie Poznań. Dzięki temu już wiemy, że IV Wielkopolski Kongres Kobiet będzie największym regionalnym kongresem kobiet – mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom.

Dyskusje w ramach IV Wielkopolskiego Kongresu Kobiet zostały podzielone na kilka części. W panelu zatytułowanym “100-lecie wywalczenia praw wyborczych Polek” ekspertki i eksperci z dziedziny historii, literaturoznawstwa i kulturoznawstwa przypomną, z jakimi problemami zmagały się waleczne kobiety 100 i więcej lat temu, jakie strategie działań obierały, aby osiągnąć cel oraz kto im sprzyjał, a kto z nimi walczył.

Mamy świadomość, że droga naszych poprzedniczek “spełznie na niczym” jeśli tu i teraz nie będziemy aktywnie działały w samorządach, sejmie, organizacjach pozarządowych, fundacjach

podkreślają organizatorki wydarzenia.

Właśnie temu zagadnieniu poświęcony będzie panel “Samorząd nas potrzebuje! Bez nas nasze postulaty zostaną na papierze”. Dyskusje wzbogacą zajęcia pt. “Kobiety skuteczne w kampanii wyborczej” oraz “Aktywna społecznie – jak to zrobić?”. Osoby, które zastanawiają się, po co wkładać w te działania tyle starań, trudów i pracy, mogą wziąć udział w warsztatach pod nazwą “Dialog obywatelski: co nam daje równouprawnienie?”. W czasie kongresu pełnomocniczka prezydenta zaprezentuje ideę Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Nie zabraknie też trudnych tematów, takich jak molestowanie seksualne. W jednym z paneli eksperci i ekspertki spróbują odpowiedzieć na pytanie “#MeToo… i co dalej?”. Natomiast o godz. 18:00 w Auli Artis uczestniczki i uczestnicy będą mieć możliwość obejrzenia performatywnego odczytania #metoo ze sceny – w reżyserii Uli Kijak.

Molestowanie seksualne to nie jedyny trudny temat, nad którym pochylą się uczestniczki tegorocznego kongresu. W czasie dyskusji pt. “Rak piersi – ukryty wróg kobiet!” rozmawiać będą o groźnej chorobie, która dotyka coraz więcej pań. Tematem rozmów będzie też wykluczenie, które często dotyka ludzi starszych czy chorych. Osoby zainteresowane tymi zagadnieniami mogą wziąć udział w panelach “Życie osób z niepełnosprawnościami – dobre praktyki”, “Od aktywności zawodowej do aktywności seniorskiej – pułapki i szanse dla kobiet” i “Aktywne liderki – seniorki”.

Hasło “Wybory kobiet” dotyczy także kwestii tożsamości płciowej  i seksualnej. Podczas panelu “Ona, Ona” głos zabiorą osoby, które chcą opowiedzieć o swoich doświadczeniach, wyborach i drodze do jawnego ukazania, że więź emocjonalna i seksualność kobiet nie zawsze znajduje spełnienie w relacji kobieta – mężczyzna. Z kolei o problemach i wyborach dotyczących określenia tożsamości płciowej usłyszymy w rozmowie “Nowe życie – POMAGAM”.

W programie kongresu znalazły się też spotkanie z młodymi kobietami w ramach panelu “#Mamy Głos”, dyskusja “Sztuka kobieca/feministyczna” oraz liczne warsztaty, np. “Jak być sobą w szkole?”, “Każda z nas jest sobą – poczuj to w sobie!”, “Kobieta – człowiek tańczący”, “Mistrzowskie motywacje”, “Domowe biznesy” i bardziej specjalistyczny “Naukowy biznes”.

– Serdecznie zachęcam wszystkich do spędzenia soboty na Kongresie Kobiet. Bogaty i różnorodny program oraz wspaniałe panelistki z całej Polski gwarantują wysoki poziom merytoryczny. Kongres Kobiet to także świetna okazja do nawiązywania kontaktów i współpracy, na co organizatorki kładą szczególny nacisk – zachęca Marta Mazurek.

IV Wielkopolski Kongres Kobiet będzie się odbywać w poznańskim Collegium da Vinci (Aula Artis, ul. Kutrzeby 10), w godz. 8:30 -19:00. Można się wciąż rejestrować za pośrednictwem strony internetowej: https://online.ikongres.pl/conference/iv_wielkopolski_kongres_kobiet lub na miejscu w dniu kongresu 7 kwietnia w godz. 8:30-14:00.