Na ile korzystne są pożyczki długoterminowe na raty?

Po wielkim sukcesie krótkoterminowych pożyczek pozabankowych nadeszła pora na pożyczki ratalne długoterminowe, które jak wskazują analizy, są wyjątkowo popularne wśród osób mających trudności z pożyczeniem z banku. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy pozabankowa pożyczka na raty jest warta świeczki w kontekście kosztów jakie należy ponieść aby móc cieszyć się pożyczonymi pieniędzmi.

Kilka słów odnośnie pożyczki na raty

Głównym i największym minusem tradycyjnych chwilówek jest ich wyjątkowo krótki termin spłaty, który niektórych pożyczkobiorców może przysporzyć o zawrót głowy. Jeżeli pożyczanych jest kilka tysięcy, zebranie pieniędzy w jeden miesiąc może okazać się kłopotliwe.

Do niedawna sytuację ratowała możliwość przesunięcia terminu spłaty. Dziś jednak niewiele firm oferuje taką możliwość z uwagi na ograniczenie pozaodsetkowych kosztów pożyczek pozabankowych jakie nałożyła nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim. Alternatywą dla przedłużenia jest refinansowanie pożyczki, ale nie jest to opcja, która satysfakcjonuje każdego.

Dla tych którzy potrzebują gotówki, ale nie mają możliwości spłaty zobowiązania za jednym rzutem po miesiącu od otrzymania pieniędzy, dobrym rozwiązaniem wydaje się pożyczka długoterminowa. Z uwagi na spore zainteresowanie taką opcją, coraz więcej instytucji pożyczkowych wprowadza do swojej oferty możliwość pożyczenia na raty, co zostało niedawno opisane na http://www.e-busines.info.pl/pozyczki-online-pozabankowe-chwilowki/dlugoterminowe-na-raty/. Pożyczki te dostępne są w niewielkich kwotach do kilku tysięcy zł, ale również potrafią sięgać nawet 25 tys. zł.

Co należy wiedzieć o pożyczkach ratalnych?

Jak już zostało nadmienione, pożyczki ratalne dostępne są od kilkuset złotych do 25 tys. zł. Maksymalny okres na spłatę to 36 miesięcy. Okres spłaty jest uzależniony od kwoty pożyczki oraz od możliwości pożyczkobiorcy. Instytucje pożyczkowe w trosce o bezpieczeństwo klientów często oferują elastyczne raty i pozwalają pożyczkobiorcy zadeklarować wysokość comiesięcznych spłat.

Największym kosztem każdej pozabankowej pożyczki długoterminowej jest prowizja. Odsetki w ich wypadku stanowią bardzo niewielki koszt. Powodem, dla którego koszty pozaodsetkowe stanowią znaczną większość łącznych kosztów pożyczki jest zabezpieczenie zarobku firmy na wypadek wcześniejszej spłaty pożyczki przez klienta.

Jak to działa? Otóż, ustawa zobowiązuje wszystkich pożyczkodawców do pomniejszania kosztów odsetek wszystkich pożyczek w sytuacji spłaty przed terminem. Zwrotowi nie podlegają żadne pozaodsetkowe koszty. Prowizja więc jest najdroższa, a zaraz po niej opłata za udzielenie pożyczki.

Nie jest tajemnicą, że pożyczki długoterminowe wiążą się ze sporymi kosztami. Cena w instytucji pożyczkowej raczej nie może równać się tej w banku, ale również funkcjonowanie instytucji pożyczkowej stanowczo odbiega od bankowych zasad.

Należy wiedzieć, że banki operują pieniędzmi swoich klientów, a kapitał w instytucji pozabankowej należy do właściciela firmy i/lub akcjonariuszy. Instytucje pozabankowe są traktowane jak normalne przedsiębiorstwa i koszty jakie ponoszą w związku z podatkami są znacznie większe niż koszty jakie ponosi z tego tytułu bank. Stąd konieczność zwiększenia kosztów udzielanych pożyczek.

Niestety nadmierne opodatkowywanie biznesów ma to do siebie, że ostateczną cenę ponoszą konsumenci.

Pożyczki długoterminowe pod zastaw

Pożyczki pod zastaw dają klientowi większe szanse na pożyczkę gdyż zabezpieczeniem staje się środek trwały. Instytucje pożyczkowe oferują pożyczki pod zastaw samochodu i jest to dość dobra opcja dla osób niemających wystarczającej zdolności kredytowej, chcących pożyczyć nieco więcej niż oferują inni pożyczkodawcy.

Kolejną możliwością na większe pieniądze to prywatne pożyczki. Niestety jest to bardzo ryzykowna i mało opłacalna opcja. Po pierwsze prywatni inwestorzy oferują pożyczki, które są wyjątkowo kosztowne. Po drugie zastawem często staje się nieruchomość. Pożyczkodawca oferuje przeważnie sumę równą 60 % wartości nieruchomości. Raty są dość wysokie, jeśli coś pójdzie nie tak, prywatny inwestor szybko przejmie nieruchomość, a klient zostanie bez dachu nad głową.

Oferty ratalne czołowych pożyczkodawców

Poniżej prezentowane jest zestawienie ofert wiodących firm w sektorze pożyczek długoterminowych. Dane zostały zaczerpnięte ze strony http://chwilowkidlasprytnych.com/pozyczki-pozabankowe-chwilowki-online-bez-bik-big-krd-zaswiadczen-na-raty-dowod/.

HomeKredyt.pl oferuje pożyczki w przedziale 3 000 do 10 000 zł, na okres od 6 do 36 miesięcy. Pożyczając najwyższą możliwą kwotę na 3 lata comiesięczna rata będzie wynosić 645 zł. Kwota do zwrotu wyniesie 23 220 zł. Prowizja w tym wypadku równa się aż 8550 zł, odsetki wynoszą 3232 zł.

Zaplo.pl oferuje minimalną kwotę 1000 zł na maksymalny okres spłaty równy 6 miesięcy. Maksymalna kwota pożyczki to 10 000 zł rozłożone na 24 miesiące. Wysokość raty to 820 zł. W HomeKredyt.pl przy tych samych parametrach comiesięczna rata wyniesie 854 zł. Przy identycznych parametrach kwota raty w InCredit.pl wyniesie raptem 17 groszy więcej. Ta firma jednak nie udziela pożyczek w tej kwocie nowym klientom. Oferta kierowana jest jedynie dla stałych klientów. Dla nowych klientów pożyczkę do 10 000 zł oferuje również TakToFinanse.pl. Kwota comiesięcznej raty jest identyczna jak w wymienionych wyżej przykładach.

W stosunku do powyższych, atrakcyjną ofertą wydaje się pożyczka w Monedo Now. 10 000 zł na okres 24 miesięcy to zobowiązanie z miesięczną ratą równą 671,12 zł. Jest to oszczędność w skali miesiąca równa około 150 zł. Jeszcze bardziej konkurencyjną ofertą jest pożyczka w HapiPożyczki.pl. Pożyczka na tą samą kwotę i ten sam okres spłaty pochłonie z budżetu co miesiąc 629,54 zł.

Różnica w cenie raty może wynieść nawet 225 zl, a w skali całej pożyczki oszczędność wyniesie ponad 5 000 zł. Są to bardzo duże koszty, dlatego w celu znalezienia najtańszej oferty warto jest skorzystać z internetowej porównywarki pożyczek długoterminowych.