Sztafeta upamiętni 100-lecie odzyskania niepodległości

10 km indywidualnie lub 5 x 2 km w Sztafecie Pamięci pokonają 24 czerwca zawodnicy, którzy wystartują w biegu LOTTO Poznański Czerwiec ’56, upamiętniającym pierwszy niepodległościowy zryw w powojennej Polsce. Bieg wystartuje z historycznego miejsca – bramy zakładów im. H. Cegielskiego, rywalizacja zakończy się w równie znanym z tamtych wydarzeń miejscu – dawnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej. Celem biegu, poza sportową rywalizacją będzie szerzenie wiedzy o czerwcowym strajku i jego konsekwencjach dla dzisiejszych pokoleń Polaków. Organizator biegu przekaże 4 złote z każdego sprzedanego pakietu na renowację miejsc pamięci. Bieg jest częścią obchodów Niepodległej – rządowego programu świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości. 

Taki bieg to dobry sposób przywołania pamięci i zaznaczenia historycznej wagi tamtych wydarzeń – podkreśla Aleksander Rosa, przedstawiciel organizatora wydarzenia. – Chcemy oddać hołd bohaterom pierwszego niepodległościowego zrywu w powojennej, a także przekazując wiedzę i edukując o tym co wniósł czerwiec ’56 do naszej historii . Cieszymy się z tej inicjatywy i chętnie objęliśmy ją patronatem. Jest to wydarzenie masowe, które – mamy nadzieję – wyjdzie poza teren Wielkopolski i przyczyni się do propagowania wiedzy o tamtych wydarzeniach. Jest to ważne zarówno dla nas, jak i dla kombatantów. Dodatkowo – dzięki biegowi jest szansa na zebranie sumy przeznaczonej na tak potrzebną renowację grobów bohaterów czerwca 1956 r. – podsumowuje.

podkreśla Rosa. Wtóruje jemu Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Tomasz Łęcki

Zawodnicy wystartują spod bramy Zakładów im. Cegielskiego 24 czerwca (niedziela) o godzinie 11.  Organizatorzy wyznaczyli dystans równo 10 km, będzie on możliwy do pokonania w dwóch wariantach: bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci Czerwca ’56. W specjalnie zorganizowanych strefach dochodzić będzie do zmiany zawodników. Czas trwania, trasa oraz meta będą wspólne zarówno dla biegaczy indywidualnych, jak i zespołów sztafetowych. Meta biegu zostanie zlokalizowana w rejonie historycznej dla tamtych wydarzeń zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej. Trasa biegu zahaczy o punkty związane z historią czerwcowych wydarzeń. Organizatorzy umożliwią start młodzieży w wieku od 16 roku życia w biegu indywidualnym i w sztafecie.

Patronat nad wydarzeniem objął Poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który wspólnie z Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 zadba o historyczną edukację tak biegaczy, jak i kibiców.

Dla sportowców ważna jest zarówno oprawa wydarzenia, jak i okolicznościowy medal czy koszulka i biało czerwona opaska, której motywy przewodnie nawiązywać będą do wydarzeń. Całości dopełni specjalna strefa finiszera zbudowana w historycznym klimacie tamtych wydarzeń.

Organizatorzy zapraszają do zapisów w niższych cenach do końca kwietnia

Zapisy ruszyły na stronie: www.biegczerwca56.pl

https://www.facebook.com/biegczerwca56/