30 zespołów walczyło w Poznaniu o złoto

Uniwersytet Opolski wśród kobiet i Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji z Opola wśród mężczyzn zwyciężyły w Akademickich Mistrzostwach Polski, które zakończyły się w niedzielę w Poznaniu. W sumie w obu turniejach wystartowało trzydzieści zespołów.

W decydującym meczu o złotym medalu turnieju kobiet opolanki zmierzyły się z Akademią im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. W obu zespołach były zawodniczki znane z występów ligowych, choćby Magdalena Woźniczka z drużyny z Opola, która ma za sobą grę w Budowlanych Łódź, czy Natalia Gajewska z ALK, ostatnio wypożyczona z Developresu Rzeszów do drugiej ligi włoskiej.

Początek meczu wskazywał na zwycięstwo warszawskiej drużyny, która w pierwszym secie prowadziła 19:16. Finisz drużyny z Opola był jednak nieprawdopodobny, a drużyna ALK zdobyła w tej partii już tylko dwa punkty. Uniwersytet Opolski zwyciężył 25:21, a w kolejnych partiach do 14 i 21 kończąc mecz wynikiem 3:0. – Lubimy, jak w naszych meczach coś się dzieje, jak nie są one jednostronne – żartowała Magdalena Woźniczka z Uniwersytetu Opolskiego.

W ubiegłym roku walczyliśmy, ale nie udało się ograć Koźmińskiego. Bardzo się cieszę, że teraz się udało

mówił trener opolanek Andrzej Knapiak.

Finał męskiego turnieju też był zacięty i też zgromadził zawodników znanych z PlusLigi. Bardzo silną reprezentację, złożoną właściwie z samych ligowców – i to nie tylko polskich, bo w składzie był też Nikodem Wolański, mistrz Belgii z klubem Noliko Maaseik – przysłała Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji z Opola. W jej składzie był też powołany do reprezentacji Polski Marcin Komenda z GKS Katowice. Zresztą WSZiA to uczelnia popularna wśród siatkarzy, bo jej studentami byli m.in. mistrzowie świata Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Paweł Zatorski, czy Marcin Możdżonek.

Mimo mocnego składu faworyta tego ubiegłoroczny zwycięzca – Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa – prowadził bardzo wyrównaną grę. Zresztą AGH to też zespół ligowy, który na co dzień występuje w pierwszej lidze. – Myślę, że widowisko było fajne. Nie spakowali nas w godzinę, tylko powalczyliśmy i wygraliśmy nawet seta, a dwa przegraliśmy na przewagi. Jesteśmy zadowoleni z tego srebrnego medalu – mówił Jan Fornal, przyjmujący AGH Kraków.

Ostatecznie opolska uczelnia wygrała 3:1, ale w dwóch setach zwyciężyła w samych końcówkach, a dopiero w trzecim byli wyraźnie lepsi.

Bardzo się cieszę, że wygraliśmy te mistrzostwa. Dziekan zmontował naprawdę fajną ekipę i udało nam się wygrać. Szacunek dla AGH, bo choć nie graliśmy w finale jakiejś wielkiej siatkówki, to jednak postawili nam się bardzo mocno

komentował Marcin Komenda z WSZiA.

Organizatorem zmagań mężczyzn był AZS Uniwersytetu Ekonomicznego, natomiast turniej pań zorganizował AZS Politechniki Poznańskiej. Impreza była dofinansowywana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

12. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

13-15. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.