O wsparciu dla rodziców wieloraczków zdecydowała w lutym rada miasta. Radni przyjęli uchwałę, która pozwala na przyznanie rodzicom po 1000 zł rocznie na każde dziecko. Świadczenie wypłacane jest raz na rok, aż do roku, w którym wieloraczki skończą 18 lat.
Pomoc przysługuje matce albo ojcu dzieci, ale także ich opiekunowi faktycznemu (czyli osobie, która faktycznie opiekuje się wieloraczkami, jeśli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dzieci) lub opiekunowi prawnemu. Pieniądze wypłacane są niezależnie od sytuacji dochodowej, ale rodzice lub opiekunowie muszą spełniać pewne warunki.
Warunkiem podstawowym jest wychowywanie wieloraczków, czyli co najmniej trojga lub więcej dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Oboje rodzice powinni mieszkać w Poznaniu i w zeznaniach podatkowych wskazać Poznań jako miejsce zamieszkania.
Wniosek o świadczenie można złożyć raz w roku – po raz pierwszy w maju 2018 roku. W przypadku wieloraczków urodzonych później, wniosek należy złożyć do dwóch miesięcy po narodzinach dzieci.
Dokumenty można składać w Dziale Obsługi Klienta Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz ul. Małachowskiego 10. Ale jeśli rodzice nie będą w stanie tam dotrzeć, urzędnicy wyjdą im naprzeciw.
– Pojawienie się na świecie równocześnie trójki lub większej liczby dzieci jest dla rodzin nie tylko znaczącym obciążeniem finansowym, które w istotny sposób wypływa na dotychczasowy poziom życia rodziny – wyjaśnia Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń. – To także konieczność całkowitego przeorganizowania planu dnia. Zdarza się, że rodzice zajęci opieką nad wieloraczkami nie są w stanie dotrzeć do PCŚ w godzinach jego otwarcia. W takich przypadkach urzędnicy mogą przyjechać do rodziców i odebrać od nich wnioski.
Do wniosku trzeba złożyć komplet dokumentów. Wśród nich powinny być: kserokopie pierwszych stron zeznań podatkowych (lub ich odpowiedniki), kserokopie aktów urodzenia wieloraczków, i oświadczenie wnioskodawcy o zobowiązaniu się do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Opiekunowie powinni też dołączyć odpis prawomocnego postanowienia sądu orzekającego przysposobienie wieloraczków, bądź zaświadczenie sądu rodzinnego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie wieloraczków oraz odpis orzeczenia sądu o ustaleniu opiekuna prawnego wieloraczków.
Szczegółowy wykaz potrzebnych dokumentów i więcej informacji o zasadach przyznawania świadczenia można znaleźć tutaj: https://www.pcs-poznan.pl/index.php/pl/swiadczenia-rodzinne/poznanskie-swiadczenie-na-rzecz-wieloraczkow#