Kolejne umowy w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej podpisane

Podpisano kolejne umowy o dofinansowanie czterech linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, które mają ruszyć już 10 czerwca. PKM ma zapewnić szybki i wygodny przejazd między poszczególnymi miejscowościami metropolii.

Umowy to efekt zawartych w grudniu ubiegłego roku porozumień pomiędzy Województwem Wielkopolskim, Miastem Poznań, Powiatem Poznańskim, Stowarzyszeniem Metropolia Poznań oraz gminami i powiatami, które położone są wzdłuż czterech linii kolejowych:
 
– Poznań Główny – Grodzisk Wielkopolski
– Poznań Główny – Wągrowiec
– Poznań Główny – Nowy Tomyśl
– Poznań Główny – Jarocin
 
Pierwsze cztery linie, które zostaną uruchomione 10 czerwca, dotyczą terenów należących do samorządów: Miasta Poznań, Powiat Poznański, Powiat Średzki, Gmina Miejska Wągrowiec, Gmina Wągrowiec, Gmina Skoki, Gmina Czerwonak, Miasto i Gmina Buk, Gmina Granowo, Gmina Nowe Miasto nad Wartą, Gmina Środa Wielkopolska, Gmina Grodzisk Wielkopolski.
 
Pierwsze umowy o dofinansowanie zostały podpisane w połowie kwietnia. Z uwagi jednak na fakt, że wówczas nie wszystkie samorządy miały już podjęte stosowne uchwały budżetowe, dzisiaj, 7 maja, zorganizowano drugą turę zawierania umów.
 
W Urzędzie Marszałkowskim, podpisy złożyli dziś przedstawiciele Kórnika, Jarocina, Murowanej Gośliny, Wągrowca, Dopiewa, Opalenicy, Lubonia, Stęszewa, Nowego Tomyśla, powiatu grodziskiego, powiatu nowotomyskiego, powiatu jarocińskiego i powiatu średzkiego.
 
Poznańska Kolej Metropolitalna ma funkcjonować na obszarze około 50 kilometrów od Poznania. Dzięki temu, mieszkańcy terenów objętych programem mają zyskać wygodne i szybkie połączenia między poszczególnymi miejscowościami. W godzinach szczytu, pociągi mają kursować z częstotliwością co 30 minut.
 
System ma także na celu zmniejszenie ruchu kołowego w centrum Poznania. Władze miasta liczą, że gdy mieszkańcy okolicznych miejscowości dojeżdżający do pracy i szkół w stolicy Wielkopolski będą mieli komfortowe połączenie kolejowe, zrezygnują z wjeżdżania do Poznania samochodem.