“Miasto w ruchu” – wyłoniono zwycięzców konkursu dla studentów poznańskich uczelni

Wyłoniono laureatów konkursu „Miasto w ruchu”, który skierowany był do studentów Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Poznańskiej. Uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie jak będzie wyglądać metropolia poznańska w 2050 roku, by następnie wymyślić jak najlepszy zintegrowany system przemieszczania się po mieście.

Organizatorami konkursu było Miasto Poznań, Volkswagen Poznań, Politechnika Poznańska oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Do rywalizacji zgłosiło się 29 studentów, tworząc 10 zespołów.

Strategia Miasta Poznania 2020+ zakłada wprowadzenie takich rozwiązań w mieście, które zapewnią zarówno mieszkańcom jak i przyjezdnym sprawne i komfortowe poruszanie się po Poznaniu transportem publicznym, jako alternatywą dla samochodów.

Prace konkursowe „Miasto w ruchu” oceniane były przez jury, które zwracało uwagę na pomysłowość, atrakcyjność, innowacyjność i trafność określenia tematu.

„Bardzo jestem ciekawy, co z niej wyniknie. Naukowcy przewidują, że do 2050 roku dwie trzecie populacji świata będzie mieszkać w miastach. Naszym zadaniem jest takie ich urządzenie, by komfort życia mieszkańców był jak najwyższy. Nowatorskie pomysły mogą w tym znacząco pomóc – mam nadzieję, że wspólnie uda nam się wdrożyć najlepsze z nich w życie.”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Najlepszą praca okazał się projekt Klaudii Chomii, Adama Rozynkowskiego i Cezarego Brudki z Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy przedstawili koncepcję zintegrowanego systemu transportu zarówno ludzi jak i dóbr. System podpowiada najkorzystniejsze formy transportu i najszybsze trasy.

„Wyobraźmy to sobie na przykładzie 35-letniej Anny. Anna jest architektem, pracuje w centrum miasta, ale czasem musi wybrać się na plac budowy. Ma dzieci, które musi odebrać ze szkoły, często też robi zakupy. System podpowie jej, czym najlepiej pojechać do biura, a czym na plac budowy. Ten sam system zaplanuje najlepszą trasę i pozwoli jej zamówić dostawę zakupów do lokalnego sklepu, skąd będzie mogła je odebrać.”

Klaudia Chomia

System zakłada również taryfowe formy płatności, które pozwoliłyby na jednorazowe uiszczenie opłat, dzięki czemu nie musieliby płacić za każdy środek transportu osobno.

Zwycięzcy otrzymali 22 tysiące złotych, a także możliwość odbycia płatnych, letnich praktyk w firmie Volkswagen Poznań.

Drugie miejsce (13, 5 tysiąca złotych)  zajęli studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu: Anna świątek, Marcin Strzyżycki i Szymon Subkowski. a trzecie (9 tysięcy złotych)- zespół z tej samej uczelni w składzie: Magdalena Czarnul, Łukasz Czerwiński i Katarzyna Dąbrowska.