Poznań Air Show coraz bliżej. Zaplanowano 12 godzin pokazów

Już w przyszły weekend na poznańskim niebie znów będzie można podziwiać pokazy lotnicze w ramach Poznań Air Show. Nad lotniskiem Ławica pojawi się 80 maszyn, zaprezentowanych w pokazach solowych i grupowych, a to jedynie część atrakcji tegorocznej imprezy.

Poznań Air Show odbywać się będzie w dniach 19-20 maja na poznańskim lotnisku Ławica. Tegoroczna edycja będzie upamiętniać trzy ważne rocznice – 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie Polskich Sił Zbrojnych.

Z uwagi na trzy rocznice, program pokazów także podzielony będzie na trzy bloki tematyczne.

W godzinach 10:30-13:30: BLOK I: 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

Blok otworzy przylot samolotów NATO Tiger Meet. Po nich, swój występ rozpoczną spadochroniarze ze Sky Magic S3 WAT, a po nich rozpoczną się kolejne 3-godzinne pokazy.

W godzinach 14:30-16:00: BLOK II: NATO TIGER Meet

Zaprezentują się najlepsi piloci służący w siłach powietrznych NATO. To jedyna możliwość przyjrzenia się samolotom i umiejętnościom lotników, ponieważ ćwiczenia państw członkowskich Sojuszu Północno-Atlantyckiego odbywające się na lotnisku wojskowym w Krzesinach są zamknięte dla publiczności.

W godzinach 16:50-18:20: BLOK II: 100-lecie Lotnictwa Polskiego

W półtoragodzinnym pokazie zaprezentują się zespoły Spitfire – Supermarine Spitfire XVIE, MIG-15UTI, PZL TS-11 Iskra, F-16 – Polskie Siły Powietrzne, Sbach XA-41- Artur Kielak, MIG-29.

Łącznie, na uczestników czekać będzie 720 minut pokazów, 80 maszyn, 35 pokazów solowych i grupowych, 80 wystawców oraz czterech skoczków spadochronowych.

Prezentowane ewolucje na niebie to jednak nie wszystkie atrakcje. Część samolotów, których piloci będą prezentowali swoje umiejętności w powietrzu, będzie później stanowiła część wystawy. Pojawią się na niej również samoloty historyczne i militarny sprzęt pancerny.

Poznań Air Show to także wydarzenie edukacyjno-historyczne. Grupy rekonstrukcji historycznych poprowadzą plenerową lekcję historii. Zwiedzający będą mogli również podziwiać wyposażenie wojskowe z różnych okresów historycznych. Będzie też także coś dla miłośników innych pojazdów – grupa miłośników polskich samochodów terenowych na swoim stoisku zaprezentuje 10 Honkerów.

Organizatorzy zadbali również o strefę atrakcji dla dzieci, gastronomię i food trucki.

Bilety dostępne są w sprzedaży online.