Tereny zielone, zwężenie ul. Głogowskiej i transport publiczny – o czym prezydent rozmawiał z mieszkańcami Górczyna?

Przyszłość terenów zielonych wokół Fortu IX, remonty ulic, inwestycje w rejonie, parkingi, zwężenie ul. Głogowskiej i transport publiczny – to tematy, które poruszano podczas spotkania prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, z mieszkańcami Górczyna.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony poznaniaków, także tych z sąsiadującego z Górczynem Świerczewa.

Uczestnicy poruszyli kwestię budowy trasy tramwajowej na os. Kopernika, o której mówi się od lat. Miałaby powstać od ul. Hetmańskiej do granicy osiedla, co w znacznym stopniu odciążyłoby ruch pasażerski na ul. Głogowskiej.

Wspominano także o inwestycjach, w tym m.in. o parkingu wielopoziomowym typu Park&Ride, który ma powstać przy pętli Górczyńskiej, z miejscami na 343 pojazdy. W planach jest również przebudowa zintegrowanego węzła przesiadkowego oraz budowa nowego dworca autobusowego.

Już niedługo, mieszkańcy Górczyna będą mogli korzystać z nowego kompleksu basenów w Parku Kasprowicza. Obiekt ma być oddany do użytku jeszcze przed wakacjami.

Ze strony uczestników padały pytania także o przyszłść terenów przy Forcie IX. Pojawiły się plotki o planach deweloperów, którzy mieliby przejąć te tereny i rozpocząć zabudowę.

“Robimy wszystko, żeby tej zieleni było więcej. Fort i zieleń wokół niego są dwoma elementami nieodłącznie ze sobą związanymi. Nikogo nie przyciągnie zabetonowane miejsce. Poznaniacy spędzają wolny czas nad Maltą, Wartą, Rusałką, w Strzeszynku i Kiekrzu, czyli wszędzie tam gdzie jest zieleń. Będziemy robili wszystko, że utrzymać te 30% powierzchni miasta, którą stanowią tereny zielone”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Prezydent dodał także, że tereny te są objęte ochroną Natura 200, ponieważ są to miejsca zimowania nietoperzy.

Mieszkańcy zwracali uwagę na wiele remontów chodników, jakie w ostatnim czasie udało się przeprowadzić na osiedlu, ale pytali również o możliwość przeprowadzenia remontów dróg.

“Na remonty dróg przeznaczyliśmy 32 mln zł. Uzgodniliśmy z Radą osiedla, że przedstawi nam listę tych ulic, które w pierwszej kolejności wymagają remontów. Wtedy ustalimy harmonogram napraw”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Uczestnicy spotkania pytali również o ul. Głogowską, przebiegającą przez środek osiedla. Mieszkańcy zwracali uwagę na duże natężenie ruchu i kwestie bezpieczeństwa w rejonie.

“Problemem jest niedopasowanie pojemności miasta do liczby samochodów. Cały ruch z Komornik wjeżdża właśnie tędy i jest wtłaczany w kierunku targów. Poznań tego nie wytrzymuje i nie wytrzymuje tego ulica Głogowska.Zleciłem przygotowanie opinii, w których miejscach ul. Głogowska nie spełnia norm bezpieczeństwa. Tam gdzie będą takie wymagania, tam ta ulica zostanie zwężona do takiej szerokości, na jaką pozwalają przepisy. W mojej ocenie nie ma innej możliwości, by na pewnych fragmentach był tylko jeden pas ruchu”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania