Air Show już w ten weekend

720 minut pokazów, 80 maszyn w powietrzu i 80 wystawców, 35 pokazów solowych i grupowych, 4 skoczków spadochronowych i dziesiątki dodatkowych atrakcji – tak będą wyglądać tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze – Poznań Air Show, które odbędą się już w ten weekend na poznańskiej Ławicy.

Tegoroczny Poznań Air Show to okazja do uczczenia wielu rocznic. Pokazy połączone będą z obchodami upamiętniającymi 100-lecie Powstania Wielkopolskiego i 100-lecie odzyskania niepodległości. Swój jubileusz obchodzić będą również Polskie Siły Powietrzne.

Program wydarzenia podzielono na trzy bloki. Pierwszy z nich poświęcony jest powstaniu. Otworzy go przylot statków NATO Tiger Meet, które później będzie można podziwiać na wystawie. Następnie na niebie pojawią się kolorowe spadochrony skoczków ze Sky Magic S3 WAT, a po nich 3-godzinny blok wypełnią kolejne pokazy.

Blok drugi to “NATO Tiger Meet”.  Międzynarodowe Targi Poznańskie zaprosiły najlepszych pilotów służących w siłach powietrznych krajów członkowskich Sojuszu Północno-Atlantyckiego do zaprezentowania swoich umiejętności. Szkolenie wojskowe NATO Tiger Meet, które 14-25 maja odbędzie się w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, jest zamknięte dla publiczności i jedyną możliwością zobaczenia tych samolotów z bliska będzie właśnie odwiedzenie Poznań Air Show.

Trzeci blok upamiętnia 100-lecie odzyskania niepodległości i 100-lecie Lotnictwa Wojskowego. To półtoragodzinny pokaz zespołów Spitfire – Supermarine Spitfire XVIE, MIG-15UTI, PZL TS-11 Iskra, F-16 – Polskie Siły Powietrzne, Sbach XA-41- Artur Kielak, MIG-29.

Wystawy i atrakcje nie tylko dla dzieci

Część samolotów, które będzie można zobaczyć podczas pokazów, pozostanie na terenie Ławicy jako elementy wystawy. Obok nich pojawią się również samoloty historyczne oraz militarny sprzęt pancerny. Zwiedzający Poznań Air Show będą mogli także pogłębić swoją wiedzę o Polsce podczas plenerowej lekcji historii, którą poprowadzą grupy rekonstrukcji historycznych. Na Poznań Air Show pojawi się blisko 200 rekonstruktorów prezentujących wyposażenie z różnych okresów historycznych. Z kolei grupa miłośników polskich samochodów terenowych na swoim stoisku zaprezentuje 10 Honkerów.

Podczas Poznań Air Show przygotowane będą specjalne strefy dla rodzin – dmuchany park atrakcji dla najmłodszych, strefy food trucków oraz gastronomiczne. Na terenie imprezy stać będzie beczkowóz i cztery zbiorniki z wodą pitną. Można wnieść własny prowiant i napoje w jednorazowych opakowaniach kartonowych i opakowaniach typu PET. Maksymalna dopuszczalna pojemność opakowania butelki z wodą to 1,5 l – nie można wnosić napojów w opakowaniach szklanych i aluminiowych. Na teren pokazu nie można wprowadzać zwierząt ani wnosić ostrych narzędzi.

Organizatorzy podkreślają, by pamiętać o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i ochronnym balsamie do opalania. Przydatne mogą być też zatyczki do uszu. W punkcie informacyjnym Poznań Air Show dostępne będą zatyczki dla najmłodszych. Z myślą o dzieciach zostały także przygotowane specjalne opaski, które będzie można odebrać w punkcie informacyjnym i kasach Poznań Air Show. Przygotowano też specjalną strefę rodzinną, w której w ciszy i spokoju będzie można nakarmić i przewinąć dziecko.

Bilety, dojazd i parking

Bilety można kupić w cenie od 25 zł (przedprzedaż), 80 zł (jednokrotnego wstępu z parkingiem) po 300 zł (bilet VIP). Szczegółowy cennik można znaleźć na stronie organizatora: www.mtp.pl/pl/aktualno%C5%9Bci/pozna%C5%84-air-show-unikatowe-pokazy-lotnicze/. Dzieci do lat 3 i osoby z niepełnosprawnościami – wstęp bezpłatny.

Każdy, kto kupi bilety w przedsprzedaży, może przez cały dzień skorzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Wystarczy mieć przy sobie wydrukowany bilet na Poznań Air Show. Przygotowane też będą specjalne trasy dojazdowe na tereny Ławicy.

Dla tych, którzy planują przyjechać na Poznań Air Show własnym samochodem, przygotowane zostaną specjalne strefy. Dostępny będzie parking na lotnisku (wjazd od ulicy Łobżenickiej – bilet na parking wraz z biletem wstępu można kupić tylko w przedsprzedaży),  Torze Poznań (wjazd ul. Wyścigowa 3, Przeźmierowo – płatny 20 zł) i Auchan Swadzim – bezpłatny. Na terenie przy Centrum Handlowym zostanie wydzielona specjalna strefa dla gości Poznań Air Show. Zwiedzającym zostanie udostępniony również parking rowerowy (cena: 5 zł/rower) przy ul. Lotniczej.